Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Renault-Nissan Grubu Çin'de elektrikli araç pazarına giriyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
EKONOMİ, Otomotiv

Renault-Nissan Grubu Çin’de elektrikli araç pazarına giriyor

Renault-Nissan Grubu, Çin’de elektrikli araç geliştirmek ve üretmek için Dongfeng Motor Group ile ortak şirket kuracağını duyurdu. Proje, Çin’de bu tür araçların üretimini hedefleyen küresel otomobil üreticilerinin listesine girmek için elektrikli otomobil tasarımı ve üretimini içermekte.

Otomobil üreticileri, dünyanın en büyük otomobil pazarında çevreyi daha az kirletecek ve ‘yeni enerji’ otomobillerini arttırmaya çalışıyor.

ABD’li otomobil üreticisi Ford Motor Co, bu ay içinde Çinli üretici Anhui Zotye Automobile Co ile ortak şirket kurmak için çalışmalara başladığını açıkladı. Şirket, Çin’de yeni otomobil markası altında elektrikli otomobil üretimi yapacak.

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, Alman Daimler ve ABD’li General Motor, Çin’de elektrikli otomobil üretimi için çalışma yürüttüklerini açıkladı. Söz konusu firmalar, ülkenin 2025’teki üretimin yüzde beşine ulaşmak istiyor. Renault ve Nissan tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, şirketin adının eGT New Energy Automotive Co olacağı, Renault ile Nissan’ın yüzde 25’er, Dongfeng’in ise yüzde 50 pay sahibi olacağı ifade edildi. Renault-Nissan ittifakı Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Dongfeng’le ortaklaşa kurulacak yeni girişim Çin pazarı için rekabet gücü yüksek elektrikli araç üretme konusundaki ortak taahhüdümüzü doğruluyor” ifadelerini kullandı.

Çin’de Nissan ve ortağı Dongfeng’in yaptığı açıklama, daha fazla ayrıntı içermemekte ve ayrıca araçların piyasaya sürülmesi için herhangi bir zaman dilimi vermemekte.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi