Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Fransız Yazar Voltaire’den, çalışmalarında en büyük rolü kadınlara vermesini isteyen Alman prenses - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Kültür Sanat, YAŞAM

Fransız Yazar Voltaire’den, çalışmalarında en büyük rolü kadınlara vermesini isteyen Alman prenses

Prenses Wilhelmine von Bayreuth, 1751 yılında Fransız filozof ve yazar Voltaire’e (1694 – 1778) tiyatro çalışmalarında kadınlara daha fazla yer vermesini istediği iki mektup gönderdi.

Fransızca olarak yazılan iki mektup ilk kez 16-17 Eylül’de resmi bir Alman müzesinde Bayreuth şehrinin resmi kutlamaları vesilesiyle sergilenecek.

Bayreuth Sarayları yönetiminden yapılan açıklamada, başarılı Fransız tiyatro yazarı Voltaire’nin Ortaçağ Avrupası’ndan miras kalan erkek idealizminin kutsallaştırıldığı akımda yürüdüğünü, ancak Prusya Kralı I. Friedrich Wilhelm’in kızı Prenses Bayreuth’un (1709 – 1758) o dönemde Potsdam’daki kraliyet mahkemesinde çalışan Voltaire’den kaleme aldığı tiyatro eserlerinde erkeklerin rollerinin azaltılması ve kadınlara daha çok yer vermesini istediği belirtildi.

Prenses Bayreuth, mektuplardan birinde, Potsdam’da yazdığınız tiyatro eserlerinizden kadın rollerini dışlıyorsunuz. Biz olsaydık Voltaire’nin bu çalışmalarında erkeklere rol vermemesini kınardık. Oyunlarınızdan birini bizim için yeniden yazıp iki ana karakterin kadın olmasını sağlayamaz mısınız? İfadelerine yer verdi.

Fransız yazar Voltaire ise mektubu, “Aman Allah’ım! Bayreuth’taki erkekleri dışlamayın! Tiyatro insan hayatında bir tablodur. Bu yüzden erkekler ve kadınlar bu tablonun birer yanında olmalı hayatı paylaşmalılar” şeklinde cevapladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi