Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

ABD’li bilim insanları 21 yeni duygu türü tespit etti - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
TEKNOLOJİ

ABD’li bilim insanları 21 yeni duygu türü tespit etti

ABD’li bilim insanları, genellikle psikologlar tarafından tanımlanan mutluluk, hüzün, öfke, dehşet, korku ve kızgınlıktan oluşan altı kategoriye ek olarak 21 yeni duygu türü tespit ettiklerini bildirdiler.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’deki araştırmacılar, 853 erkek ve kadının tepkilerini analiz etmek için bir deney gerçekleştirdi.Birbiriyle ilişkili ve etkileşim halinde bulunan duyguların çok boyutlu haritasını çıkartmak için, duyguları harekete geçirecek 2 binden fazla videoyu deneklere izletip incelemelerde bulundular.

Araştırmayı denetleyen Prof. Dacher Keltner, “Test edilen kişilerin tepki ve cevaplarını doğru bir şekilde değerlendirdikten sonra, duyumların 6 değil, 27 farklı boyutunu benimsememiz gerektiğini gördük” dedi. Keltner, çalışmada kademeli bir duygu geçişi gözlemlendiğini belirtti.Örneğin; dehşet ve sakinlik duyguları arasında bir duygunun varlığı tespit edildi.

Keltner, araştırmaya katılanların izledikleri videolar karşısında 27 çeşit duygu sergilediğini belirtti. Söz konusu duygular arasında; övünme, hayranlık, dehşet, öfke, endişe, can sıkıntısı, sakinlik, karışıklık hissi, kızgınlık, güçlü arzu, hayal kırıklığı, tiksinme, korku, kaygı, neşe, geçmişe özlem ve gurur bulunmakta.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi