Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Amerikalı Jones'tan Eş-Şebab itirafı - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Afrika, Amerika, DÜNYA

Amerikalı Jones’tan Eş-Şebab itirafı

Somali’deki Eş-Şebab terör hareketine katılmakla ve Somali’deki Kenya barış misyonuna yönelik saldırıda bulunmakla suçlanan Amerikalı, ‘yabancı bir terörist grubu destekleme’ davasında suçunu itiraf etti.

Baltimore’da büyüyen Malik Alim Jones isimli 31 yaşındaki Amerikalı, 2011’de Somali’deki Eş-Şebab’a katılmakla ve uzun yıllar boyunca sorunlu olan Afrika ülkesinde istikrarı sağlamak için gönderilen Afrika Birliği güçlerine karşı saldırılara katılmakla suçlandı.

Somali’de dört yılını geçiren Jones,  çatışmada öldürülen bir militan arkadaşının telefonunda bulunan videoda, başka bir Eş-Şebab savaşçısıyla birlikte görülüyor.

Mahkemede suçunu itiraf etti

Somali makamları, 2015 yılında Jones’u Yemen’e giden bir tekne binmeye çalışırken yakaladı. Jones, ABD’ye döndü, ilk başta kendisine karşı yöneltilen terörle ilgili suçlamaları reddetti.

Başsavcı cuma günü yaptığı açıklamada, “Bugün mahkemede itiraf ettiği gibi, Malik Jones Somali’ye giderek, Kalaşnikof ve roketatar kullanabilmesi için Eş-Şebab tarafından eğitildi. Jones, dört yıl boyunca bir terör savaşçısı olarak elinde silah aldı” dedi.

Jones’un, en az 30 yıl veya maksimum ömür boyu hapis cezasına çarptırılması bekleniyor. Jones’un cezası hakkında ocak ayında karar verilecek.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi