Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Alman gazetesi: DEAŞ 11 bin boş Suriye pasaportu ele geçirdi - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

Alman gazetesi: DEAŞ 11 bin boş Suriye pasaportu ele geçirdi

Alman gazetesi Bild am Sonntag’ın bugün aktardığı bilgilere göre, Berlin yetkilileri DEAŞ’ın 11 binin üzerinde boş Suriye pasaportu ele geçirdiğini ve militanları için bunları kullanabileceğini aktardı.

Federal Polis ve İçişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini aktaran gazete, araştırmacıların Suriye rejimi makamları tarafından basılan boş pasaport numaralarının bir listesini hazırladıklarını ve bu pasaportların kişisel bilgilerle doldurulabilecek orijinal belgeler olduğunu bildirdi.

18 bin pasaport çalındı

Alman güvenlik yetkilileri, Suriye hükümet karargahından, DEAŞ haricinde diğer muhalif gruplara mensup olan binlerce kişi tarafından 18 bin pasaport çalındığını açıkladı.

Federal Polis Sözcüsü, mülteci statüsüyle ilgili gelişmeler sebebiyle, terör örgütlerinin, Avrupa ve Almanya’da potansiyel saldırganları veya destekçileri ortaya çıkarmak için bu fırsattan yararlandığını dile getirdi.

Sözcü, Kasım 2015’te 130 kişinin ölümüne neden olan Paris saldırılarının ardındaki terörist grup militanlarının sahte Suriye pasaportu taşıdıklarını söyledi. Sözcü, “Değiştirilmiş ya da sahte pasaportlar, genellikle terörist saldırılar için yasadışı yollarla girmek için kullanılır” dedi.

Bild M. Sontag tarafından paylaşılan belgelere göre, 2016’da Alman göçmenlik makamları tarafından kontrol edilen 8 bin 625 pasaportun sahte olduğu tespit edildi.

Ancak belgeler, bu pasaportların mültecilere nasıl ulaştığına dair herhangi bir bilgi içermiyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi