Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Caca, DEAŞ militanlarını kaçıranların ortaya çıkarılmasını istiyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Caca, DEAŞ militanlarını kaçıranların ortaya çıkarılmasını istiyor

Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Semir Caca, Lübnandaki partilerin ordunun kazandığı zaferden rahatsız olduğunu ifade etti. Çünkü ordunun, kendisini ve Lübnanlıları bu zaferin meyvelerini toplamaktan mahrum bırakmaya çalıştığını belirtti. Caca, DEAŞ savaşçılarını kaçırtma ve onları adaletin elinden kurtarma konusunda katkıda bulunanların kimler olduğunu ortaya çıkaracak şekilde, kapsamlı bir soruşturma yapma çağrısında bulundu.

Ca’ca’, “Lübnan Direnişi Şehitleri” ni anma töreninde yaptığı konuşmada her türlü anlaşmayı yürüten ya da yerinden olmuş kişilerin geri dönmesini isteyen kimselerden, Suriye cezaevlerinde kaybolan Lübnanlıların ve tutukluların iade edilmelerini istedi. Ca’ca’ bazı kimselerin yerinden olmuş kişileri Lübnan’dan geri göndermek için Suriye rejimi ile koordinasyon talep etmesinin “şaka” fakat “yakışıksız” olduğunu kabul ederek bunun “ bana derdimle derman ol” sözünü hatırlattığını belirtti. Ca’ca sözlerine devam ederek: “ Lübnan insani, ahlaki nedenlerle yerinden yurdundan olmuş kişilere kapılarını açtı. 7 yıl geçtikten sonra bu ekonomik, sosyal, siyasi ve güvenliğin sonuçlarını taşıması artık mümkün değildir.” Dedi.

“Gerçekler hiçbir zaman örtülemez”

Ca’ca’, DAEŞ örgütü tarafından kaçırılan askerler konusunda şunları söyledi: “ Gerçekler hiçbir zaman örtülemez. Biz hiçbir ihmal olmadan her şeyin soruşturulmasını istiyoruz. Sonuçta önemli olan şey, DAEŞ savaşçılarını kaçırtmaya, onları adaletin elinden kurtarmaya çalışan kimselerin kimler olduğunu bilmektir.Herkes kesin olarak biliyor ki, ister sağ ister şehit olsun, kaybolan askerler DAEŞ militanlarının elindedir ve her durumda Lübnan ordusu onları kurtaracaktır. Ancak Hizbullah Suriye rejimi tarafından destekleniyor. Lübnan ordusunun onayından saatler önce teröristlerin çıkarılması kolaylaştırıldı.”

Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkanı, Lübnan’ın biricik koruyucusunun, bayrağını Ras Baalbek ve Kaa tepelerinde dalgalandırdığı gibi, Lübnan sınırları içinde bütün tepelerde dalgalandırması gereken Lübnan ordusu olduğunu vurguladı.

İki parti arasındaki uzlaşma tarihe geçecektir

Lübnan Kuvvetleri Partisi ile Hür Ulusal Hareketi arasındaki uzlaşmaya da değinen Ca’ca’ şunları söyledi: “ Bu uzlaşmanın sadece Cumhurbaşkanlığı ile ilgili olduğuna, bunun etkisinin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte veya ilk engelle yüzleşince sona ereceğine inananlar, yanılıyorlar. Uzlaşmanın siyasi bir dönüşüm noktası olduğunu tarih kaydedecektir.”

İnsan hakları ihlalleri ciddi boyutlara ulaştı

Suriye’de DEAŞ ve Heyetu Tahriru’ş-Şam’ın (Nusra Cephesi) vurulmasını çözüm yolunda iyi bir adım olduğunu belirten Caca, köklü çözüme ulaşabilmek için Suriye rejiminden kurtulmak gerektiğini vurguladı. Caca, “Suriye krizi, devrimden 7 yıl sonra insan hakları ihlallerinde tarif edilemez derecede ciddi boyutlara ulaştı. Suriyeliler yok oluş, yıkım ve trajediyle karşı karşıya kaldılar” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi