Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi İnsan Hakları Cemiyeti: Katarlı Hacıların güvenliğinden emin olmak için bir liste hazırlayacağız - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi İnsan Hakları Cemiyeti: Katarlı Hacıların güvenliğinden emin olmak için bir liste hazırlayacağız

Suudi Arabistan’daki Ulusal İnsan Hakları Cemiyeti, Katarlı hacı Hamad el-Merri’nin, Hac’tan döndükten sonra insan hakları ilkelerine aykırı muameleye maruz kalmasını söylemesi üzerine, uluslararası insan hakları kuruluşlarına Katarlı hacıların bir listesini sunacağını açıkladı.

Cemiyet, Katarlı hacı Hamad el-Merri’nin, Hac’tan döndükten sonra dövüldüğünü, aşağılandığını ve küçük düşürüldüğünü söylemesinden sonra bir açıklama yaptı.

Cemiyet: Video Suudi Arabistan’da değil, ülkeyi terk ettik sonra çekildi

Cemiyet, hacının saldırıya maruz kaldığına dair yayınlanan videonun Suudi Arabistan’da değil, ülkeyi terk ettikten sonra çekildiğini ifade etti. Katarlı hacının davasını takip ettiklerini ve videoda görünen kişinin Hamad el-Merri olduğunun doğrulandığını fakat el-Merri’nin Suudi Arabistan’dan güvenli ve sağlıklı bir şekilde ayrıldığını açıklamalarına ekledi.

Açıklamada, “Temsilcilerimiz onu kontrol etmek için Hamad el-Merri’ye ulaşmaya çalıştılar. Fakat, tüm iletişim araçlarının kapatılması ve yerini belirleme imkanının olmaması nedeniyle bu imkansızdı” denildi.

Cemiyet, Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komisyonu ve tüm uluslararası insan hakları örgütlerine, Katarlı hacının açıklama yapmasını sağlamaları için çağrıda bulundu. Ayrıca, suç ve saldırganların belirlenmesi ve cezalandırılması gereğini belirtti. Yaralı Hamad el-Merri’ye tüm tazminatının verilmesi, kısıtlama olmaksızın ona hareket ve seyahat özgürlüğü izninin hızlandırılması için Katar hükümetine çağrıda bulundu.

Açıklamada, kutsal mekanlardaki Katarlı hacıların ziyaret edildiği ve tüm haklarını kullandıklarından emin olunduğu ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi