Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Saakaşvili’nin geçişine yardımcı olanlara 'Yargı Tehdidi' - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Saakaşvili’nin geçişine yardımcı olanlara ‘Yargı Tehdidi’

Ukrayna hükümeti, dün Gürcistan Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin sınır merkezini ihlal ederek Ukrayna topraklarına dönmesine yardımcı olanların yargılanacaklarını açıkladı.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Facebook hesabı üzerinden olayla ilgili, “Sadece anayasayı ihlal değil(…) bilakis Ukrayna devletine saldırının başlangıcı ve ülkede karışıklık çıkarma çabası olarak görüyorum” dedi. Açıklamada, ülkenin doğusunda Rusya destekli silahlı milislerle çatışmanın sürdüğü bilgisi yer aldı.

“Bunun cezası anayasada 5 yıl”

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un Facebook üzerinden yaptığı açıklamayı aktaran Fransız haber ajansı AFP, “Sınırı zorla geçmeye çalışan ve sınır muhafızlarına saldıran her şahıs hakkında anayasa uyarınca, haklarında işlem başlatılacaktır” denildi. Olayı onur kırıcı olarak niteleyen Bakan, “Polis sınırı yasadışı yollardan geçtiği için bu kişiler hakkında adli soruşturma başlattı. anayasada bunun cezası 5 yıl” dedi.

Sınırı geçme çabaları, ikinci defa başarısızlıkla sonuçlanınca, destekçileri bu sefer merkez sınır muhafızlarını aşarak geçtiler. Polonya’daki Medica ile Ukrayna’daki Hivouna şehirleri arasında bomba bulunması ihtimali üzerine merkez sınırın kapalı olduğu biliniyordu.

Mihail Saakaşvili, bunun üzerine Lviv şehrine giderek orada bir otelde kalmıştı. Resmi olmayan kaynaklara göre ise, dün sabaha kadar orada kalmış. Dün akşam sınırı geçmeden önce Kiev’in korktuğunu söylemiş ve niyetinin Devlet Başkanı Poroşenko’yu devirmek olmadığını, sadece kendi haklarını savunmak istediğini ifade etmişti.

Büyük bir kitleye sahip olan Saakaşvili, 2003 yılında Gürcistan’daki protesto gösterilerinden sonra yönetime gelmiş ve 10 yıl bu görevi üstlenmişti. Yönetimdeki despotçu üslubu ve özellikle de Rusya ile yaşanan 2008 Güney Osetya Savaşı yüzünden eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Saakaşvili 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığını aldı, fakat Tiflis, çifte vatandaşlığını kabul etmediği için Gürcistan vatandaşlığını kaybetti.

Odessa Valisi olduğu dönemlerde yolsuzluk soruşturması geçiren Saakaşvili, Kiev Hükümetiyle araları bozulunca da 2016 yılında Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmıştı.

Kiev hükümeti, vatandaşlık başvurusunda, “Doğru bilgiler sunmadığı” gerekçesiyle vatandaşlığının düşürülmesini onaylamıştı. Ukrayna’da 14 yıl geçirdiğini vurgulayan Saakaşvili, bağımsızlık adına batıda iki ayaklanmaya katıldığını, bunun için de Odessa Valisi olduğu dönem olan 2015’te hakkında soruşturma açıldığını kaydetti.

Gürcistan Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından vatandaşlıktan çıkarılmasına meydan okuyan destekçileriyle beraber, dün sınırı kuvvet kullanarak geçmesi, onu Kiev hükümetinin muhalifi konumuna soktu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi