Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

İsrail, Kudüs'teki şehit mezarlıklarını yıktı - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

İsrail, Kudüs’teki şehit mezarlıklarını yıktı

Yahudi turizmi için bahçelerin kurulması ve mesire yerleri planı çerçevesinde, dün işgal altında bulunan Doğu Kudüs’teki şehit mezarlığının büyük bölümü, İsrail polisine ve Batı Kudüs belediyesine ait araç ve buldozerlerle yok edildi.

Bir grup Kudüs vatandaşının, işgalcilerini çekilmeye zorlamasından önce bölgedeki mezarlık duvarının bir kısmı yıkılmış ve buldozer ile bölgede kazılmıştı.

İşgalciler şehitlik mezarlığında yaklaşık 50 şehit kabrini yıktı. Mezarların yeniden inşasını önlemek için de alana beton döküldü.

Anıtların bulunduğu yer vakıf arazisine ait

İşgalciler, yerleşimciler ve turistler için Tevrat bahçeleri ve özel yollar kurmak amacıyla şehitlik mezarlıklarını yıkmaya çalışıyor. Bu mezarlık Tevrat ve İncil’de bahsi geçen Zeytin Dağı tepesine batı yamaçlarına bakıyor. Kudüslülerin reddettiği mesele, bu toprakların, 1967 yılındaki savaşta şehit olanlar için anıtların bulunduğu vakıf arazisi olmasıdır.

Kudüs’teki İslam mezarlarının bakım komitesi başkanı Mustafa Ebu Zahra, İşgalçi buldozerlerin şehit mezarları duvarlarının batı kısmını yıktığını, bu mezarlığın Babul Esbat bölgesindeki Yusufiye Mezarlığının bir uzantısı olduğunu söyledi.

İşgalcilerin hedefi Mescid-i Aksa

Filistin Fetih Hareketi Kudüs Sorumlusu Hatem Abdulkadir, mezarlığın yıkılması, İsrail işgali ve Kudüs’teki Yahudileştirme planlarının bir parçası olduğunu söyleyerek işgalin toprakları ve çevresini hedeflediğini belirtti. İşgalcilerin hedeflediği toprakların Mescid-i Aksa’ya yakınlığına ve özellikle Mescid-i Aksa’yı ele geçirmek için atılan adımlar olduğuna dikkat çekti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi