Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Irak meclisi IKBY'nin referandumunu reddetti - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Irak meclisi IKBY’nin referandumunu reddetti

Irak meclisi, yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştireceği “bağımsızlık referandumunu” reddetti.

Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, “Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti” dedi.

Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini ifade etti.

328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de yapılacağını ilan etmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani’nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada “bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını” söylemişti.

Irak referandumunun komşu ülkelerdeki Kürt azınlıkları etkileyerek bağımsızlık iddiasında bulunmalarından korkulmakta. Bu durum, ABD ve Avrupa başkentlerinden gelen muhalefeti artırdı. İtirazlara rağmen Erbil, Kürtlerin haklarını güvence altına alacak referandumdan başka seçeneğin olmadığında ısrar ediyor.

Bazı yetkililer IKYB Başkanı Mesud Barzani belirlenen referandum tarihinin, ekonomik kriz ortamında uygun olmadığını söylerken, diğer bir kesim referendum kararının Parlamento tarafından iki yıldan fazla askıya alınması gerektiğini savunmakta. Bağımsızlık konusunda fikirbirliği olmasına rağmen, referandum konusunda bölünme yaşanmakta.

Görüş ayrılığının temel nedenini, Kerkük eyaletinin referanduma dahil edilmesi oluşturmakta

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi