Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Hamas, Gazze'deki İdari Komite konusunda Fetih'le uzlaşmaya hazır - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Hamas, Gazze’deki İdari Komite konusunda Fetih’le uzlaşmaya hazır

İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti, Gazze Şeridini yönetmek için kurulmuş olan idari komiteyle ilgili sorunu çözmek ve Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’la olan uzlaşma diyaloğunun yeniden başlatılması için Mısır yetkililerini ziyaret etti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Hamas heyetinin Mısır’ın idari komiteyi feshetme ve Filistin’in iç krizlerini çözmek için ulusal bir birlik hükümetinin kurulması teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Hamas, mart ayında Gazze Şeridi için yedi üyeli bir idari komite kurulduğunu açıklamıştı.

Rami el-Hamdallah’ın liderliğindeki Filistin hükümeti temmuz ayında Gazze Şeridi’ndeki altı binin üzerinde çalışana erken emekli olmalarını yönünde baskı yapmak, elektrik faturalarını ödemeyi bırakmak ve Gazze Şeridindeki çalışanlarının maaşlarını azaltmak gibi bazı cezai kararlar aldı.

Hamas diyaloğa hazır

Hamas, bugün yaptığı açıklamada Hamas’ın Siyasi Büro Lideri Heniyye’nin, Mısır Genel İstihbaratı Başkanı General Halit Fevzi ile dün akşam bir araya geldiğini ve Hamas heyetinin, Kahire’deki El Fetih hareketiyle bir anlaşma yaparak, bunu uygulanması için mekanizmaları belirlemek amacıyla diyaloğa hazır olduğunu vurguladı.

Açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümetinin görevlerini yerine getirmesi, seçimlerde bulunması ve ardından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs’teki Filistin halkına karşı sorumluluklarını üstlenecek ulusal bir birlik hükümeti kurmak üzere Kahire’deki Filistin gruplarına kapsamlı bir konferans düzenlenmesi için çağrıda bulunuldu.

Hamas barış konusunda endişeli

Mısır’ın Filistin barışını sağlamayı başarması konusunda Hamas’ın endişe duyduğunu belirten yetkililer, aynı zamanda Fetih’in Mısır’ın uzlaşmayı sağlama çabalarını ve Hükümetin Gazze’ye karşı verilen cezai kararları kaldırmasını da aksatacağını düşünüyorlar.

Fetih Hareketi Lideri Mahmud Abbas, Filistin Otoritesi’nin Gazze Şeridi’ndeki eylemlerinin durdurulduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Gazze Şeridi’nin, insani ve ekonomik krizler sebebiyle üç yıl içinde yaşayacak bir yer olmayacağına dair uyarıda bulunmuştu.

Heniyye’nin 7 Mayıs 2017’de siyasi büroya başkan seçildiğinden bu yana yaptığı ilk resmi ziyaretini yaptığı Kahire’de, hareketin liderinden olan Yahya el-Sinvar gibi önde gelen isimler de ona eşlik etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi