Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
DÜNYA, Türkiye

Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü Ankara’daki cumhurbaşkanlığı sarayında Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el-Sani ile bir araya geldi.

Türk Kaynakları, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, bir buçuk saat süren toplantıya Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığını ve Arap dörtlüsü(Suudi Arabistan, BAE,Mısır ve Bahreyn) ile Katar arasında yaşanan son gelişmelerin konuşulduğu bildirdi.

Kaynaklar, Türkiye tarafından, Ankara’nın Katar’a verdiği desteği ve krizi çözme çabalarınınım devam ettiğini vurguladığını ekledi.

Türkiye, Katar’ı destekleyen bir rol oynamakta

Erdoğan ile yapılan toplantılar öncesinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katarlı mevkidaşı arasında Katar krizinin gelişimi ve Doha’nın dört ülkenin boykotuyla yüzleşmek için uluslararası düzeyde yaptığı hamlelerin konuşulduğu görüşmeler yer aldı. Türkiye, Katar’ı çeşitli forumlarda destekleyen bir rol oynamakta.

Katarlı Bakanın ziyareti, bugün Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın davetiyle Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir Mübarek el-Ahmed es-Sabah tarafından Türkiye’ye yapacağı ve 4 gün sürecek olan ziyaretin arefesinde gerçekleşti. Es- Sabah, ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek ve müzakerelerde Katar krizi ve Kuveyt tarafından yürütülen arabuluculuk çabaları masaya yatırılacak.

Kuveyt’in Türkiye Büyükelçisi Gassan ez- Zevavi, dün yaptığı açıklamalarda, Şeyh Cabir el- Mübarek’in Türkiye ziyaretinin, bölgenin bölgesel ve uluslararası zorluklarla, işbirliği ve ortak koordinasyon gerektiren bu özel durumda önem kazanmakta olduğunu belirtti. Ortak zorlukların üstesinden gelmek için Kuveyt ile Türkiye arasındaki ortak vizyon ve çabaların birleştirilmesinin önemini vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi