Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Singapur'un ilk kadın Cumhurbaşkanı - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Singapur’un ilk kadın Cumhurbaşkanı

Singapur’da 23 Eylül 2017 tarihinde düzenleneceği ilan edilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde, iki adayın veto edilmesi sonrası tek aday olarak kalan Halime Yakup’a rakip çıkmayınca ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Seçim Kurulu, adayların 13 Eylül günü kesinleşeceğini ilan etmişti. Kurul tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak isteyen 3 adaydan ikisinin adaylığının veto edildiği ve Halime Yakup’un tek başına kaldığı açıklandı.

Yakup’un tek aday olarak kalması ülkede tartışmalara sebep olurken, Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde tek aday kalması nedeniyle seçime gerek kalmadığını ve Halime Yakup’un Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı.

Singapur Anayasası’na göre, Cumhurbaşkanlığı’na aday olan kişilerin en az 3 yıl kamu görevinde bulunması gerekiyor. 63 yaşındaki Halime Yakup, 2013-2017 yılları arasında Meclis Başkanlığı yaptığı için, kamu görevinde bulunmasına gerek duyulmaksızın Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkını elde etti. Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Salih Marikan ve Ferit Khan’ın ise 500 milyon Singapur dolarından (372 milyon ABD dolar) daha az değeri olan şirketlere başkanlık yaptıkları gerekçesiyle adaylıkları reddedildi.

Yakup: Herkesin Cumhurbaşkanı olacağım

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu tarafından, tek aday kalması üzerine, Cumhurbaşkanı ilan edilen Halime Yakup, bugün yaptığı açıklamada, kendisine destek verenlere teşekkür ederek, “Bu seçim çeşitli etnik unsurları barındıran Singapur için gurur verici” dedi.

İlk kez başörtülü bir Müslüman lider

Yakup’un Cumhurbaşkanı seçilmesiyle, Singapur’da ilk kez başörtülü bir Müslüman bu göreve geldi. Seçim Kurulu’na demokrasinin gereği olan seçimler yapılmadan Yakup’u Cumhurbaşkanı ilan etmesi nedeniyle eleştiriler yöneltiliyor.

Konuşmasında, söz konusu eleştirilere de değinen Yakup, “Kimsenin endişelenmesine gerek yok. Ben, etnik aidiyetleri ne olursa olsun bütün Sigapurluların Cumhurbaşkanı olacağım” ifadelerini kullandı.

‘Tarihi bir adım’

Seçim gözlemcileri, Halime Yakup’un Cumhurbaşkanlığı seçimine tek aday olarak girmesinin tarihi bir adım olduğunu söylemekle beraber, özellikle ülkede azınlık konumunda bulunan Malaylardan bir aday olmamasının olumsuz olduğuna dikkati çekiyor.

Singapur’da Cumhurbaşkanlığı makamı çoğunlukla resmi protokollerde öne çıksa da, Cumhurbaşkanı bütçe kullanımında veto hakkına sahip. Ayrıca, üst düzey sivil yöneticiler de Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Çok sayıda etnik grup barındıran Singapur’da, Parlamento’nun Kasım 2016’da kabul ettiği Anayasa değişikliğine göre, herhangi bir etnik grubun 5 dönem üst üste Cumhurbaşkanı çıkaramaması durumunda o etnik gruptan iki adaya Cumhurbaşkanlığı hakkı veriliyor. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanlığı süresi 6 yıl olarak ön görülüyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi