Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Fransa'daki en eski mahkum, hastalığı sebebiyle özgürlük istiyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

Fransa’daki en eski mahkum, hastalığı sebebiyle özgürlük istiyor

Paris yakınlarındaki Moulin kasabasındaki mahkeme, Fransa’daki en eski mahkum sayılan Patrick Henry’nin serbest bırakılması talebini değerlendirdi. Şu anda 64 yaşında olan tutuklu, 1977 yılında fidye almak amacıyla yedi yaşındaki bir çocuğu kaçırmış, daha sonra da para verilmeyince, küçük çocuğu boğarak öldürmüştü. Hayatını 1977 yılından beri parmaklıklar ardında geçirdi. Mahkum, kansere yakalanmasına ve hayatının geri kalanını özgürlüğün tadını çıkararak geçirmek istemesi üzerine mahkemeye avukatı aracılığıyla serbest bırakılma talebinde bulundu.

İdam cezasının kaldırılmasından faydalanan ilk mahkum

Patrick Henry’nin davası, Fransa’nın adalet tarihinde bir alamet-i farika sayılıyor çünkü mahkum, eski Sosyalist Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın aldığı meşhur kararlardan biri olan ülkedeki idam cezasının kaldıran kanundan yararlanan ilk mahkum olmuştu.

Fransa, mahkumlara idam cezası uygulayan Batı Avrupa’daki son devletlerden biri.

Temyiz mahkemesi, mahkumun eski davranışlarını tekrarlama riskine karşı kararı reddetti

Patrick Henrry’nin avukatına göre, cezaevi yönetimi ve yargı, kalan cezanın askıya alınmasını ve serbest bırakılmasını talep ederek olumlu bir tutum sergilemekte. Ancak Paris’teki temyiz mahkemesi, mahkumun salındığında yine eski davranışlarına devam etme ihtimaliyle bu kararı reddetti.

Sanığı bir önceki serbest bırakılma kararı 2001’de yayınlanmıştı. Bir yıl sonra serbest bırakılan ve yargılanmasından bir yıl sonra büyük bir mağazanın reyonlarından bilgisayar malzemesi çalarken yakalanmasının ardından Henry, uyuşturucu kaçakçılığı ve hırsızlık suçlamaları nedeniyle hapishaneye geri gönderilmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi