Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

10 Afrika ülkesi, Sudan’da en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Afrika, ARAP DÜNYASI

10 Afrika ülkesi, Sudan’da en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor

ISAF olarak bilinen Doğu Afrika güçlerini temsil eden on Afrika ülkesi, Kasım ayı başında Sudan’ın doğusundaki Kızıldeniz’in ‘Jebit’ askeri üssünde, kendi türünün en büyük askeri tatbikatına hazırlanıyor.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, ABD ziyaretinden önce Başbakan Bakri Hasan Salih’e,Sudan’ın BM Genel Kurulu’nun 18 Eylül’de New York’ta düzenlenecek yıllık toplantısı ve bazı ABD’li yetkililerle Hartum-Washington arasındaki ilişkinin gelişimi ile ilgili yapılması beklenen toplantılar hakkında bilgi verdi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Karibullah el-Hızır, Gandur’un 23 Eylül’de yapılacak oturum öncesinde Sudan bildirisini sunacağını ve kardeş ülkelerden birçok dışişleri bakanı ve BM Genel Sekreteri ile meclis toplantılarının oturum aralarında görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

El-Hızır’a göre, bakanın, meclis toplantılarının oturum aralarında, Güney Sudan ve Orta Afrika’daki üst düzey toplantılar, barışı koruma operasyonları ve Afrika’da demografik orana ilişkin faaliyetlerde bulunması bekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı’nı, 29 Eylül’de sona erecek ABD ziyaretinin ardından, IGAD ülkeleri ve Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın toplantısına katılmak için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gidecek.

10 Afrika ülkesinin katılacağı tatbikat

Öte yandan, ISAF olarak bilinen Doğu Afrika güçlerini temsil eden on Afrika ülkesi, Kasım ayı başında Sudan’ın doğusundaki Kızıldeniz’in ‘Jebit’ askeri üssünde kendi türünün en büyük askeri tatbikatına hazırlanıyor. Tatbikata katılan ülkeler arasında Sudan, Somali, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Seyşeller, Komorlar ve Cibuti gibi pek çok ülke bulunuyor.

Sudan Ordusu Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı, tatbikata katılan orduları misafir etmek için ordu üssünün hazırlıklarını belirlemek üzere Kızıldeniz ilindeki ordu üssünü ziyaret etti. Tatbikata katılan güçleri ağırlayan Jebit ve Sankat şehirlerinde piyade enstitüsündeki altyapı, kamu tesisleri, ofisleri, kışla ve salonları denetledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi