Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Abbas, New York’ta Trump ile görüşecek - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, ORTADOĞU

Abbas, New York’ta Trump ile görüşecek

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Basın Sorumlusu Nasır el-Kadva, dün, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bu ay içinde ABD Başkanı Donald Trump ile Newyork’ta bir araya geleceğini söyledi.

Batı Şeria’nın Başkenti Ramallah’ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Kadva, görüşmenin Abbas’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantısında yapacağı konuşma öncesi gerçekleştirileceğini kaydetti.

Filistin tarafının, ABD’nin Filistin sorununu çözmeye yönelik çabalarına dair beklentilerini aktaran Kadva, Washington’un henüz Filistin sorununa dair net bir tavır belirlemediğini ve iki devletli çözüme itimat etmediğini söyleyerek, “Washington yönetiminin, Filistin’deki Yahudi yerleşimlerine dair net bir tavır belirlememesi Filistin tarafını endişelendiriyor” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamasında, Filistin sorunu çözülmeden bölgede kalıcı bir değişim olamayacağını vurgulayan Kadva, Arap ülkelerinin Filistin sorununun çözümüne dair sarf ettikleri çabaların güven verici olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, Mısır’ın Fetih-Hamas bölünmesinin aşılmasına dair bir teklif sunduğu iddialarını yalanlayan Kadva, Hamas hareketinden, bölünmüşlüğün aşılması hususunda yaptığı açıklamaları daha fazla netleştirmesini beklediklerini belirterek, “Fetih tarafı, sorunun çözümü için Hamas’ın Gazze’de kurduğu İdare Komitesi’ni feshetmesini talep etmiştir” dedi. İki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm getirmek için, Hamas ile Kahire’de etkin bir diyalog yürütmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Hamas tarafından bugün yapılan açıklamada, hareketin Siyasi Büro Lideri İsmail Heniyye tarafından Kahire’ye bir Hamas heyeti gönderildiği belirtildi. Mısır Genel İstihbaratı Başkanı General Halit Fevzi ile dün akşam bir araya gelen Hamas heyetinin, Kahire’deki el Fetih hareketiyle bir anlaşma yaparak, bunun uygulanması için gerekli şartları hazırlamak amacıyla diyaloğa hazır olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin görevlerini yerine getirmesi, seçimlerde bulunması ve ardından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs’teki Filistin halkına karşı sorumluluklarını üstlenecek ulusal bir birlik hükümeti kurmak üzere, Kahire’deki Filistin gruplarına kapsamlı bir konferans düzenlenmesi için çağrıda bulunulmuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi