Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Uzmanlar: Suudi Arabistan, gençliğin dış ve siyasi amaçlarla istismarını durdurmayı hedefliyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Uzmanlar: Suudi Arabistan, gençliğin dış ve siyasi amaçlarla istismarını durdurmayı hedefliyor

Araştırmacılar ve terör uzmanları, Suudi Arabistan’da Devlet Güvenlik Başkanlığı tarafından, Krallığın güvenliği ve menfaatlerine karşı istihbarat faaliyetlerine katılan yabancı unsurlara karşı gerçekleştirilen kritik eylemleri açıkladılar.

Şarku’l Avsat’a konuşan uzmanlar, Suudi toplumunun dini düşüncelerinin sömürülmesine devam eden unsurların yeni yönteminin, şüpheli siyasi amaçlarla dış gündemlere hizmet etmek için genç ve ergenlerin kullanılması olduğunu bildirdi.

Resmi bir kaynak, Devlet Güvenlik Başkanlığı’nın, egemenliği artırmak ve ulusal birliği ön plana çıkarmak için geçtiğimiz dönemde Krallığın menfaatine ve çıkarlarına karşı istihbarat faaliyetleri yürüten grupları izlediğini açıkladı.

Suudi ve yabancı olan istihbarat faaliyetleri yapan kişileri yakalayarak risklerin ortadan kaldırıldığını ifade eden kaynak, bu şahısların faaliyetleri ve onlarla ilişkili olanlar hakkında gerçekleri bulmak için araştırma yapıldığını söyledi.

“Sadece renk ve dış yapı değişiyor, düşünce aynı kalıyor”

Terörizm üzerine araştırmalar yapan Dr. Yusuf el-Rumaih, yakalanan unsurlar tarafından gerçekleştirilen provokasyon yönteminin 30 yıldır yapıldığına işaret etti.

El-Rumaih, “Kaset, poster ve broşür dönemleri geçti. Bugün, Twitter ve Whatsapp var. Aynı kişiler, aynı müfredat ve düşünce, ancak dış görünüşü değişti. Sadece renk ve dış yapı değişiyor, içerik ve düşünce aynı kalıyor” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Bu unsurların gençlerin ve ergenlerin işe alınması üzerine odaklandığına dikkat çekerek farkındalığın hala zayıf olduğunu belirten el-Rumaih, “Bu kötülük tedavi edilmelidir. Kalıcı tedavinin zamanı geldi. Bu hastalık ne kadar dayanıklı olursa olsun, tedavi edilmelidir. Anavatan ve güvenlik bütün düşüncelerin üzerindedir. Birçok işte uzlaşı yapabilirsin ancak vatanına ve güvenliğine dokunulursa, buna izin verilemez” diyerek sözlerini noktaladı.

Kral Abdulaziz İhvan ile çok mücadele etti

İçişleri, Eğitim ve Enformasyon Bakanlıklarının Eski Güvenlik Danışmanı olan Saud el-Musaybih, dini siyasi amaçlar için kullanan bu unsurlardan büyük zarar gördüklerini dile getirerek, özellikle Kral Abdulaziz’in İhvan ile çok büyük mücadele ettiğini söyledi.

Danışma Komitesinin Eski Başkanı olan el-Musaybih, Prens Nayef bin Abdulaziz’in Müslüman Kardeşler aleyhinde uyarıda bulunduğuna dikkat çekerek, “Arap ve Müslüman dünyasındaki sorunların temeli, Müslüman Kardeşler hareketi, onların eğitim amacı ile gençleri beyin yıkamaları ve devlet tarafından onlara verilen güvenin istismar edilmesi. Ne yazık ki, birçok Suudi üniversite profesörü, vaiz ve yazar onlardandır” dedi.

“Artık hesap zamanı geldi”

Saud el-Musaybih sözlerini şöyle tamamladı, “Maalesef onların yıkıcı Arap devrimlerindeki çoşkularını, devrimi nasıl yaymaya çalıştıklarını, daha sonra bunları Suudi Arabistan’da yaymaya çalışıp, devlet tarafından alınan herhangi bir karara karşı saldırıya teşvik ettiklerini gördük. Ayrıca, sosyal iletişim araçlarını çok ciddi biçimde istismar etmelerinin yanısıra, İran, Katar ve Batı istihbaratının onlarla çalışıp işbirliği yaptıklarını da gördük. Şu anda önemli tarihi bir aşamaya giriyoruz ve bu durum düzeltilmeli. Onlar platformları kontrol altına alıp, dini şahısların Krallığa zarar verme duygusundan istifade ettiler. Artık hesap zamanı geldi.”

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi