Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

San Suu Çii, BM toplantısına katılmayacak - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

San Suu Çii, BM toplantısına katılmayacak

19-25 Eylül’de New York’ta yapılacak olan BM Genel Kurulu Toplantısı’na katılması beklenen Myanmar Lideri Aung San Suu Çii, Rohingya krizi nedeniyle eleştirilerin artması üzerine toplantıya katılmayacak.

Geçtiğimiz ay başlayan şiddet olaylarından ve bütün köylerin yakılmasından bu yana Rakhine eyaletinden 370 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş’e kaçtı.

Myanmar ordusu, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu ile savaştığını söyleyerek, sivilleri hedef aldığı yönündeki haberlere karşı çıkıyor.

Çarşamba günü krizi tartışmak için Güvenlik Konseyi toplanacak.

San Suu Çii, Batı’daki eski destekçileri tarafından, şiddetin önlenmesi için gerekli icraatları yapmadığı için eleştirildi.

Demokrasi yanlısı faaliyetleri nedeniyle 15 yıl ev hapsinde yaşayan Nobel Barış Ödülü sahibi San Suu Çii, Myanmar’ın Başbakanı olarak görülüyor.

Dalai Lama, Başpiskopos Desmond Tutu ve Malala Yousefzay’ın da aralarında bulunduğu Nobel Ödülü sahibi kişiler şiddeti durdurma çağrısında bulundu.

Myanmar Hükümet Sözcüsü Aung Shin, Reuters’e verdiği demeçte, “Suu Çii’nin başa çıkması gereken daha önemli işleri olabilir. O eleştiri ile karşı karşıya kalmaktan ve sorunları çözmekten korkmaz” dedi.

San Suu Çii, geçtiğimiz yılın eylül ayında Myanmar’ın lideri olarak BM Genel Kurulu’nda yaptığı ilk konuşmada, ülkesinin Rohingya krizini çözme çabalarını savundu.

BM’ye gönderilen Myanmar elçisi, Rohingyalı isyancıları Rakhine eyaletindeki şiddet olayından dolayı sorumlu tutarak, ülkesinin bu acımasızlığı asla hoş görmeyeceğini söyledi.

Rakhine’ye erişim ciddi şekilde kısıtlanmış olmasına rağmen, BBC muhabiri Jonathan Head, hükümet tarafından düzenlenen Rakhine turundaki sınırlı sayıda gazeteci arasında yer alarak, Müslüman köylerin yakılmasına ve hükümetin yangınları durdurmak için müdahale etmemesine tanık oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi