Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Fas: Protesto hareketinin destekçileri yargı karşısına çıktı - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ARAP DÜNYASI

Fas: Protesto hareketinin destekçileri yargı karşısına çıktı

20 aktivist önceki gün Fas Yüksek Mahkemesi önünde, Fas’ın kuzeyindeki protesto eylemlerine destek vermek için gösteri yaptı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, tahliye edilen 3 kişinin de aralarında bulunduğu 21 kişinin yargılaması dün Kazablanka temyiz mahkemesinde başladı.

İçlerinde bulunan 5 kişi devletin iç güvenliğini tehdit etmek; sabotaj, öldürme ve yağmalama girişimlerinde bulunmak; iç güvenliğe karşı komplo kurmakla suçlandı. Diğer sanıklar ise rejim kuvvetlerine karşı şiddet suçlarından dolayı yargılanıyor.

Duruşma 3 ekime ertelendi

Fas haber ajansının belirttiğine göre, suçlama yapılanlar arasında hareket liderlerinden Nebil Ahmacig bulunuyor. Oturum, savunma avukatlarının dava dosyasına daha iyi hazırlanmaları için gelecek ekim ayının 3’üne ertelendi.

Haftalık bir dergi olan TelQuel, sanıkların ve avukatların yakınlarının katılımı ve el-Harak savunma komite üyeleri ile hakimin birkaç kez karşı karşıya gelmesi nedeniyle oturumun kalabalık bir salon ve gürültülü bir ortamda gerçekleştirildiğini belirtti.

Medya çalışanlarına hapis

Öte yandan Fas yargısı, ‘el-Harak’ ismi verilen protesto hareketiyle bağlantılı davada yargılanan gazeteciye bir yıl hapis cezası verdi.

Diğer yandan gazeteci Hamid el-Mahdaoui, ülkenin kuzeyinde yer alan al-Hoceima şehrinde temyiz mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz temmuz ayının sonunda, yönetime muhalefetiyle bilinen ‘Badil’ web sitesinin yöneticisine 3 ay hapis cezası verildi. Site, geçen ekim ayından bu yana Kuzey Fas bölgesinin protesto merkezi haline gelen el-Hoceima’da yasaklanmış bir gösteri için 20 Temmuz’da çağrıda bulunmuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi