Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Washington Astana’ya gözlemci olarak katılıyor - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, DÜNYA, Rusya, Türkiye

Washington Astana’ya gözlemci olarak katılıyor

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bugün başlayacak olan, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentinde kurulması planlanan 4. ve sonuncu gerilimi azaltma bölgesinin, gündemin en önemli maddesi olacağı 6. Astana toplantısı için, garantör devletlerdeki uzmanlar dün istişarelere başladı.

ABD’nin İran endişesi

ABD, bu toplantıya bir gözlemci olarak katılacağını doğrulayarak, İran’ın Astana’ya garantör olarak katılımı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Astana müzakerelerine, Garantör Devletler (Rusya, Türkiye ve İran), Suriye rejimi ve muhalefet delegeleri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve gözlemci statüsü taşıyan Ürdün ve ABD katılıyor.

6.Astana Toplantısı’na heyeti ile katılacak olan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili David Satterfield, yaptığı açıklamada, “ABD, İran’ın Astana sürecinin garantörü olarak müzakerelere katılımından endişe duyuyor. İran, Esad rejimine sınırsız destek verdi, çatışmayı güçlendirdi ve Suriyelilerin acısını derinleştirdi” ifadelerini kullandı.

Uluslararası elçilerin katılacağı heyetler arası ikili görüşmeler yapılacak

UNESCO tarafından listelenen Suriye’deki arkeolojik alanlarda mayın temizleme konulu ortak bir bildirinin de kabul edilmesi beklenen Astana görüşmelerinin başlangıcında, uluslararası elçilerin katılacağı heyetler arasında ikili görüşmeler yapılması planlanıyor.

Görüşmelere yakın bir kaynak RIA Novosti’ye bir açıklama yaparak, Astana’daki bu toplantının son olabileceğini ve toplantı sırasında büyük başarı elde etme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Bir sonraki adım, yalnızca siyasi sürecin içinde olacak” dedi.

Kaynak, İdlib de dahil olmak üzere gerilimi azaltma bölgeleri üzerinde nihai bir anlaşmaya varmak ve bu alanların sınırlarını belirlemek için siyasi çevrelerde ve uzman seviyesinde büyük çalışmalar yapıldığına işaret ederek, 6. Astana Toplantısı’nın başarıyla tamamlanması halinde sözü edilen belgelerin imzalanmasının beklendiğini açıkladı.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Başkan Putin ile Suriye dosyasını görüşmek için Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye, Irak, Körfez bölgesi, Ortadoğu’daki durum ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Rusya Dışişleri Bakanı, Zarif ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, özellikle Suriye ve Irak’taki duruma odaklanılan görüşmede, Astana sürecinde gerilimi azaltma bölgelerin kurulması üzerinde yapılan tüm anlaşmaların değerlendirildiğini bildirerek, şu anki Astana müzakerelerinin başarılı olmasını umduğunu belirtti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi