Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Başbakan İbadi’nin isteğiyle Kerkük Valisi görevden alındı - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Başbakan İbadi’nin isteğiyle Kerkük Valisi görevden alındı

Irak Parlamentosu, bugün yapılan oylamada, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevinden alınmasını onayladı.

Konuya ilişkin yerel kaynaklara açıklama yapan bir parlamento üyesi, “Parlamento, bugün, Anayasa’nın 18. Maddesi kapsamında yapılan oylamada, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevinden alınmasını kararlaştırdı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Necib Cubburi’nin ofisi tarafından yapılan açıklamada, Irak Başbakanlık Ofisi’nin, bugün, kendilerine Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınmasının talep edildiği bir belge gönderdiğini duyurdu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Parlamento’dan, Kerkük Valisi’nin görevden alınmasına ilişkin oylama düzenlenmesini talep etmişti.

İbadi, Kerkük ilinin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından, 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumuna katılma kararı alması üzerine, Kerkük Valisi’nin görevden alınmasını istemişti. Kerkük İl Meclisi’nin, oy birliği ile referanduma katılma kararı almasının, kentte yaşayan Türkmen, Arap ve Kürt unsurlar arasında gerilim yaşanmasına sebep olması bekleniyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi