Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Bağdat, Haşd ve Ankara DEAŞ’ı bitirmek için Telafer’de - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Bağdat, Haşd ve Ankara DEAŞ’ı bitirmek için Telafer’de

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin ‘Büyük Zafer’i ilan etmesinden sonra Iraklı güçler, iki gündür Musul’da DEAŞ’ın ardında bıraktıklarını temizlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu esnada da mücadele Telafer bölgesine doğru kaydı.

Iraklı kaynaklardan gelen bilgilere göre, Haşd Eş Şabi komutanları, Musul’da kendilerinin katılımı olmadan gerçekleşen olaylardan rahatsız olmuş ve bunu ‘Haşd’ın Telafer’in alınmasında rol almamaları’ adına yapılan komplolar olduğu ifadesine yer verdi.

Kufe Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Profesörü İyad El Anbar ise, yaklaşan Telafer savaşında DEAŞ’ın ortadan kaldırılması için 3 tarafın olduğuna işaret ederek bunların; Irak Hükümeti, Haşd Eş Şabi ve az da olsa Türkiye olduğu düşüncesinde.

Anbar’ın Şark El Avsat’a yaptığı konuşmada, Hükümet ekseni Musul’da aldığı zaferlere Telaferi de katarak genişletmek istiyor. Bu esnada Haşd Eş Şabi de imajını düzeltmek için bu mücadelede asıl rolün kendisine verilmesini istiyor. Türkiye’nin de Telafer savaşını fazla önemsemediğini, Irak’taki önceliklerinin gerilediğini ve Başika kampının da bir rolü kalmadığını ifade etti.

Bu çerçevede, Telafer Türkmenler temsilcisi Muhammed Taki El Muali, Bağdat’taki Türkiye Büyükelçisi ile görüştüğünü ve kendisine Telafer’in alınması için Türkmen birliklerin bu mücadelede yer almasına hiçbir mani olmadığını söylediğini belirtti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi