Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi Arabistan’da, başka bir ülke adına çalışan bir istihbarat hücresi çökertildi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan’da, başka bir ülke adına çalışan bir istihbarat hücresi çökertildi

Suudi Arabistan Devlet Güvenlik Başkanlığı, DEAŞ terör örgütünün Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırı planının engellendiğini ve dış ülke adına çalışan bir istihbarat hücresinin çökertildiğini açıkladı.

Suudi Arabistanlı kaynaklardan yapılan açıklamada, “Devlet Güvenlik Başkanlığı, Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit eden terörist unsurlarını takip etmesi ve Allah’ın yardımıyla, düzenlediği bir operasyonla DEAŞ terör örgütüne bağlı teröristlerin Riyad’da bulunan İçişleri Bakanlığı’na ait iki merkeze yönelik saldırı planını engelledi” denildi.

Yapılan operasyonla Ahmet el-Keldi ve Ammar Muhammed adlı iki teröristin gözaltına alınarak durumun kontrol altına alındığına değinilen açıklamada, soruşturma sonucunda iki teröristin Yemen uyruklu olduğu ve sahte kimlik kullandıklarının belirlendiği ifade edildi. Bunun yanısıra, Suudi Arabistan uyruklu başka bir şüphelinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyonda, saldırıda kullanılması düşünülen iki intihar bombası yeleği, 9 el yapımı bomba ve çok sayıda silah ele geçirildi. Ayrıca, el-Remal semtinde bulunan ve teröristlerin üs olarak kullandığı bir eve de operasyon yapıldı.

Olayın detaylarının ortaya çıkarılması için soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Öte yandan, Suudi Arabistanlı kaynaklar tarafından yapılan başka bir açıklamada ise, Devlet Güvenlik Başkanlığı’nın, geçtiğimiz günlerde bir grup şahsın dış ülke adına istihbarat faaliyetlerinde bulunduğunu tespit ettiği bildirilerek, “Yapılan eş zamanlı operasyonla, içlerinde Suudi Arabistan vatandaşlarının da bulunduğu şahıslar gözaltına alınırken, yaptıkları faaliyetler hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın sonuçları ilerleyen günlerde açıklanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi