Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Lübnan ile Moskova arasında silah alımı görüşmeleri - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU, Rusya

Lübnan ile Moskova arasında silah alımı görüşmeleri

Lübnan Başbakanı Saad Hariri Moskova’da Rus yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde özellikle Rusya’dan Lübnan’a silah satışı gibi iki ülke arasındaki güvenlik ve askeri işbirliği konuları görüşüldü.

Hariri, Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Şuan bizim için en önemli şey ülkemizin önünde duran tüm sorunları çözmek. Lübnan şu anda benzeri görülmemiş bir istikrarsızlığın yaşandığı bölgesel bir süreçten geçiyor” dedi. Lübnan Başbakanı Hariri, hükümetinin şu ana kadar tüm sorunları çözebileceğini gösterdiğini, Lübnan’ın güvenliğini ve iç ilişkilerin istikrarını sağladığını vurguladı. Suriye ve diğer bölgelerden gelen terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve bununla ilgili sorunların çözülmesi için şimdi bir çalışma yapılması gerektiğine işaret etti. Rusya’yı Lübnan ile güvenlik ve askeri donanım konusunda işbirliği yapmaya davet eden Saad Hariri, bu işbirliğinin Lübnan’ın egemenliğini güçlendirmek için gerekli olduğunu belirtti. Kendisini Lübnan’a davet etti.

Diğer yandan, Rusya Başbakanı Medvedev, Rusya’nın Lübnan’ın birliğini desteklediğini vurgulayarak, mevkidaşı Hariri’yi terör örgütlerini Lübnan’dan kovmak için yapılan operasyonun başarıyla sonuçlanmasından dolayı tebrik etti. Rusya ve Lübnan’ın modern dünyadaki terörist tehditler gibi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti ve bu bağlamda Moskova’nın terörle mücadele ve diğer hassas alanlarda Lübnan ile işbirliğini güçlendirme konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Başbakan Saad Hariri, Rusya’dan silah satın alma konusunda Rus yetkililerle yaptığı görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, silah alımlarını görüşmek üzere gerçekleştirilen Rusya ziyaretinin, Lübnan ordusunun gücünü artırmak için bir fırsat olmasını umduğunu belirtti.

Lavrov, Hariri’yi kutladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir görüşme gerçekleştiren Hariri, Lübnan’ın Rus silahları satın almak istediğini ifade etti. Rusya ziyaretinin askeri ve sosyal konular başta olmak üzere her alanda ikili ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini vurguladı. Lavrov, yaptığı açıklamada, terör örgütüne karşı yapılan başarılı operasyon ve teröristleri Lübnan bölgesinden kovmaları sebebiyle Başbakan Hariri’yi kutladı.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Siyasi platformda bir araya gelen tüm Lübnanlı güçlerin ortak dayanışması, teröre karşı koymada başarılı olmalarına yardımcı oluyor. Rusya, Lübnan hükümeti ve ülkedeki tüm siyasi güçlerin Lübnan’ın istikrarı sağlamak için harcadıkları çabaları destekliyor” ifadelerini kullandı.

Hariri, Putin ile görüşecek

Hariri’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapması ve görüşmelerin ardından, Lübnan ordusuna çeşitli modern silahların sağlanması da dahil olmak üzere, bir Rus-Lübnan teknik-askeri işbirliği sözleşmesinin duyurulması bekleniyor.

Lübnan’ın, Rusya ile silah alımı konusunda görüşmesi ilk değil

Moskova’daki Lübnanlı yetkililer, ilk kez askeri ihtiyaçlar için Rusya’dan silah alımları konusunu görüşmüyor. Lübnan Savunma Bakanı Yakub es-Sarraf da 23 Ağustos’ta Moskova’ya bir ziyaret düzenlemiş ve iki ülkenin arasındaki askeri işbirliğini harekete geçirmeyi ve terörle mücadeleye öncülük eden Lübnan ordusuna destek sağlamayı amaçladıklarını belirtmişti. Rusya basınındaki açıklamalarda, es-Sarraf, ülkesinin ABD ve Avrupa ile yaptığı askeri işbirliğinin, Rusya ile de işbirliği yapmayı engellemediğini ve Lübnan’ın terörle mücadelede yardımcı olması için silah ve mühimmata ihtiyacı olduğunu belirttiği ve bu talebinde, Rus yetkililer tarafından olumlu karşılandığı belirtilmişti. “Ordu 2017” fuarındaki askeri tekniklere hayran kaldığını ifade eden Bakan es-Sarraf, özellikle Rusya dronlarındaki ileri teknolojiden etkilendiğini ve Moskova’dan Lübnan ordusuna bu dronlardan sağlamasını isteyebileceğini belirtmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi