Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Ürdün, İsrail’in Bab el-Rahme kararını kınadı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Ürdün, İsrail’in Bab el-Rahme kararını kınadı

Ürdün, İsrail Sulh Ceza Mahkemesi’nin işgal altında olan Kudüs’deki Mescid-i Aksa’nın Bab el-Rahme’yi kapatma kararını şiddetle kınadı. Medya İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed Momani, İsrail yargısının Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Doğu Kudüs ve kutsal yerler hakkındaki yetersizliğine, işgal altındaki bölgelerin uluslararası hukuk ve uluslararası insan hakları kanunlarına tabi olduğuna, işgalci bir güç olan İsrail’in bu konudaki yükümlülüklerini dikkate alması gerektiğine vurgu yaptı.

Momani, dün yaptığı açıklamada, Ürdün’ün, uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek Mescid-i Aksa’da ve Harem-i Şerif-i Kudsi’de İsrail kanunlarının uygulanması için devam eden yasadışı bütün İsrail girişimlerine kesin bir şekilde karşı olduğunu belirtti. Bu yapılanın Mescid-i Aksa’nın tarihsel ve yasal statüsünü değiştirmeye yönelik İsrail politikasının bir parçası olarak görüyor. Terörle mücadele yasası uyarınca, İsrail polisinin Kudüs’teki İsrail Sulh Ceza Mahkemesi’ne talepte bulunduğunu açıkladı.

Muhammed Momani, işgalci bir güç olan İsrail’i, bu siyasi ve tahrik edici kararı derhal geri çekmeye, uluslararası hukuktaki yükümlülüklerini dikkate almaya ve Mescid-i Aksa’nın bütün işlerinin idaresinde yegane yetkiye sahip ulusal otoritesi mevcut olan Kudüs Vakıfları idaresine saygı göstermeye çağırdı. Kudüs’teki İslami örgütler, İslami vakıfların İsrail işgal mahkemesinde terörle mücadele yasası kapsamında yargılanmasına karşı çıktı. “Var olmayan yalan iddialar ve isimlendirmelerle İslami vakıfları İsrail Mahkemelerine sokmaya ve vakıfları bir terör örgütü olarak göstermeye çalışıyorlar” açıklamasında bulunuldu.

Bab el-Rahme, Mescid-i Aksa’nın doğu duvarında bulunuyor ve İslam Mirası Komitesi’nin de içerisinde protesto etkinlikleri için 2003 İsrail işgalinden önce 1992’den beri kullandığı birçok tesis ve ofis mevcutken artık hiçbiri bulunmamaktadır.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi