Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Hariri, Putin ile görüştü - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU, Rusya

Hariri, Putin ile görüştü

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus-Lübnan ilişkilerini güçlendirme ve iki ülke arasındaki iş birliğini genişletme umutlarını görüştü.

Dün, Soçi’deki konutunda Hariri ile bir araya gelen Putin, Lübnan Başbakanı’nın mevkidaşı Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile görüşmelerinde varılan anlaşmaların üzerine, “İkili ilişkilerin olumlu gelişimi için çabalayacağım” dedi.

Putin ile yaptığı görüşmede Saad Hariri, iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler düzeyinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hariri ile yaptığı görüşmede, Lübnan Başbakanı ile Rusya Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmelerin ikili işbirliği için stratejik yönleri belirleyeceğini söyledi.

Hariri, Medvedev ile yapılan görüşmeler sonrasında, “Lübnan’ın Suriye ve Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle, karmaşık bir aşamaya girdi. Yine de bölgedeki istikrarını korumayı başaran tek ülke Lübnan. Bu konuda Rusya’nın tarafımızda olmasını ve desteğini almak istiyoruz” dedi.

Lübnan’ın Rusya ile askeri iş birliğine özel önem verdiğine dikkat çeken Hariri, “Terörle mücadelede Rusya’nın ortaklarıyız ve iki ülke arasında istihbarat kanalları vasıtasıyla sürekli bilgi alışverişi var. Şu anda ordumuzu ve güvenliğimizi planlıyoruz ve bunu Başkan Putin ile ayrıntılı olarak görüşüyoruz. Teknik-askeri iş birliği alanındaki Rusya ile ilişkilerin iyi olacağını düşünüyorum” dedi. Hariri, Rus şirketlerinin Lübnan’ın Akdeniz sahillerindeki petrol ve gaz alanlarının araştırılmasına katılımlarını memnuniyetle karşıladı.

Öte yandan Hariri’nin Putin ile yaptığı görüşmeler, ikili ilişkilerle sınırlı kalmadı ve bölgedeki durum da ele alındı. Hariri, görüşmeler sırasında Suriye konusunun çokça yer tuttuğunu ve Suriye’deki durum karşısında Lübnan ile bölgenin çıkarları hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu vurguladı. En önemli gündem maddesinin Suriye’de istikrara kavuşma sürecinin aşamaları olduğunu ifade ederken, tırmanmayı azaltmak amacıyla alanların oluşturulması için çalışmalara devam edilmesi yönündeki kararlılığını ifade etti. Durum stabilize olduktan sonra siyasi çözümün başlayacağına değinen Hariri, bölgedeki çatışmalar sebebiyle Lübnan’ı tarafsızlaştırma ihtiyacını şiddetle vurguladı. Rusya Devlet Başkanı’nın bu yolu tam anlamıyla desteklediğini; Beyrut’u istikrara teşvik etmek ve Lübnan’ın tarafsızlığını desteklemek için Moskova’nın yanında kalmasını beklediğini söyledi. Ülkesi, bugüne kadar istikrar yolunun siyasi bir anlayış olduğuna dikkat çekerek, kendisini korumayı ve istikrarını sağlamayı başardığını belirtti.

Hariri, Suriye’ye gelince, siyasi bir çözüm bulmayla bağlantı olarak Lübnan’ın kriz sonrası aşamaya hazırlandığını ve ülkesini yeniden yapılandırma istasyonu olarak sunduğunu söyledi. ‘Rusya Bugün’ televizyonuna verdiği röportajda, “Altyapı ve demiryollarının gelişimi, Trablus’taki ekonomik bölge ve Suriye-Lübnan arasındaki karayolu, Suriye’deki mevcut krizin politik çözümü sonrasında çalışmayı planlayan büyük şirketlerin bir istasyonu haline gelme konusunda Lübnan için bir öncelik haline geldi… ve biz bu aşamaya hazırlanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi