Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Brüksel, Rabat'a Belçika'da suça karışan Faslılar için bir cezaevi teklifi sundu - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

Brüksel, Rabat’a Belçika’da suça karışan Faslılar için bir cezaevi teklifi sundu

Belçika Anvers belediye başkanı ve hükümet koalisyonunun en büyük partisi olan Flaman İttifakı Partisi’nin lideri Bart De Wever, Fas hükümet yetkililerine şu anda Belçika ikamet belgelerine sahip olmayan 500 mahkum da dahil olmak üzere, Belçika cezaevlerinde bulunan 1.200 Faslı mahkumu barındırabilmek için Fas’ta bir Belçika cezaevi kurma fikri önerdi.

Faslı yetkililer hapishane fikrine sıcak bakmıyor

Belçikalı yerel basınına göre, De Wever, Pazar akşamı Faslı yetkililerle görüştü. Bir dizi yerel yetkili ve güvenlik yetkilisi ziyaretinin ilk gününde yaptığı konuşmaları yapıcı olarak nitelendirdi. Belçikalı yetkili, Fas makamlarının ülke içerisindeki ceza infaz kurumlarının aşırı doluluğu sebebiyle, Belçika cezaevlerinde tutulan Faslı tutsakları almaya istekli olmadığını belirtti. Bu durumda Belçikalı yetkiliyi, Faslı mahkumların alınması karşılığında Fas’ta bir cezaevi kurma hazırlığını dile getirdi ve bu anlaşmayla iki tarafın da kazanabileceğini söyledi.

Belçika’da yaklaşık bir milyon Müslüman yaşıyor. Faslılar ve Türkler çoğunluğu oluşturuyor.

Tutuklu sayısı 10 bin 379

Ocak ayı verilerine göre, Belçika cezaevlerindeki tutuklu sayısı 10 bin 379’a ulaştı. Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, tutuklu sayısını 10.000’e düşürmek için 6 ay mühlet vermişti. Brüksel cezaevlerindeki durum, özellikle Forrest ve San Gil cezaevlerindeki mahkum sayısının 900’e ulaşması endişe yarattı.

Belçika mahkumları Hollanda’daki cezaevine gönderiyor

Bu yılın başlarında, son tutuklular Hollanda’daki Tilbourg cezaevine nakledildi. Belçika, Şubat 2010’dan beri cezaevlerindeki aşırı kalabalığı azaltmak için mahkumları, Hollanda’da kiraladığı Tilbourg cezaevine gönderiyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi