Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Tayland’ın patlama: 1 asker öldü - Eş-Şark El-Avsat
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Tayland’ın patlama: 1 asker öldü

Tayland Güvenlik Güçleri, bugün yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Yala bölgesinde, yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu bir Tayland askerinin öldüğünü, çoğunluğu asker 20 kişinin yaralandığını bildirdi.

Güvenlik Güçleri, saldırının ülkenin güneyindeki isyancı Müslümanlar tarafından yapılmış olabileceğini belirtti.

Açıklamada, saldırıda iki bomba patlatıldığı ve birinci bombanın herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya sebep olmadığı ifade edilirken, patlatılan ikinci bombanın ise 1 askerin ölümüne, çoğunluğu asker 20 kişinin yaralanmasına sebep olduğu kaydedildi.

Tayland Bölge Güvenlik Güçleri Sözcüsü, Reuters’a yaptığı açıklamada, saldırının ülkenin güneyindeki şiddet yanlısı gruplar tarafından yapılmış olabileceğini aktarırken, kim tarafından yapıldığına dair kesin bilgi vermedi.

Tayland’ın güneyinde, Müslüman Malayların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, yıllardır devam eden isyan nedeniyle, 2004 yılından bu yana 6 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Ülkenin güneyinde bulunan ayrılıkçı isyancılar, zaman zaman Tayland ordusuyla çatışmalara giriyor. Patani, Yala ve Narateuart bölgelerinde yaşayan Malay Müslümanlar, bölgenin Tayland devleti sınırlarına eklenmesinden önce 1909 yılına kadar bağımsız bir krallık içinde yaşamlarını sürdürüyordu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi