Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Avustralya'da terör saldırısı alarmı! - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Avustralya’da terör saldırısı alarmı!

Avustralyalı üst düzey terörle mücadele yetkilisi, “Herhangi bir zamanda herhangi bir şey olabilir” diyerek, büyük ve kaçınılmaz bir saldırı girişimi hakkında uyarıda bulundu.

Avustralya yetkilileri, son yıllarda kendi topraklarında yapılması planlanan et kesme makinesine gizlenmiş el bombası ve zehirli gaz kullanarak uçak düşürmek gibi 13 terörist saldırıyı engellediklerini açıkladılar.

Avustralya hükümeti, Avrupa’daki kanlı saldırıların ardından, halka açık yerleri hedef alan terör amaçlı araç saldırılarını önlemek için geçen ay ulusal bir strateji yayınladı.

Yeni Güney Galler Eyaleti Komiser Yardımcısı Mark Murdoch, Sydney Daily Telegraph’a şunları söyledi, “Kaçınılması mümkün değil. Bunu söylemek istemiyorum, ama olacak. Toplumda gereksiz korku oluşturmak istemiyorum. Ancak, tüm iyi çalışmalara, emniyet güçlerinin ve istihbaratın yaptıklarına rağmen gerçekleşecek” dedi.

Murdoch, “Güvenlik kurumlarımız tarafından yapılan güvenilir istihbarat çalışmaları, birey veya grupların Avustralya’da hala bir terörist saldırı gerçekleştirme niyeti ve yeteneğine sahip olduklarını gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Başkent Canberra, bölgelerindeki aşırılıktan giderek daha fazla endişe duyuyor. 2014 eylül ayında terörist saldırıların uyarı seviyesi, maksimum 5 olan derecede 3 seviyeye çıkartılmıştı.

Herhangi bir zamanda herhangi bir şey olabilir

Murdoch, “İç Güvenlik Ajansı (ASIO), teröristlerin tek bir kişi veya küçük gruplar halinde olduklarını, bunlarında bıçak, ateşli silah ve araba gibi ilkel silahlara kolayca erişilebileceğini bildirdi. Bunun anlamı, istihbarat kaynakları bizi belli bir yönde yönlendirirken, tüm olasılıkları masanın üzerinde tutmak zorundayız, çünkü herhangi bir zamanda herhangi bir şey olabilir” ifadelerini kullandı.

Sidney’in merkezinde, herhangi bir araba saldırısına karşı çimento blokları sokaklara yerleştirildi.

Eyalet Hükümet Başkanı Gladys Berjeklian, hükümetinin vatandaşları olabildiğince güvenli tutmak için elinden gelen her şeyi yaptığını açıkladı.

Son yıllarda Sidney’de 2014’te iki rehinenin öldüğü bir kafeye yapılan saldırı da dahil olmak üzere birkaç terörist saldırı düzenlendi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi