Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi Arabistan, sosyal medya uygulamalarına erişim yasağını kaldırdı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, sosyal medya uygulamalarına erişim yasağını kaldırdı

Suudi Arabistan, internet üzerinden sesli ve görüntülü iletişim sağlayan uygulamaların kullanımına yönelik engelleri aşamalı olarak kaldırmaya başladı. Sesli ve görüntülü iletişim uygulamalarının, telekomünikasyon sektöründeki küresel eğilimi yönlendirmesi ve Suudi telekomünikasyon şirketlerinin veri gelirlerine ve ek hizmetlere olan bağımlılığı artırmaya yönelik güce sahip olmaları sebebiyle bu karar alındı.

Suudi Arabistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu Sözcüsü Adil Ebu Haymed yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’da sesli ve görüntülü iletişim sağlayan uygulamaların kullanıma açılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından perşembeden itibaren kullanıma başlandığını belirtti.

Adil Ebu Haymed, gerekli düzenlemeleri yapan, Facetime, SnapChat, Skype, Line, Telegram, Tango gibi uygulamaların tüm telekomünikasyon hizmetleri kullanıcıları tarafından kullanılabilir olacağını belirtti.

Kararın bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründeki son eğilimler ve trendler doğrultusunda alındığını belirten Ebu Haymed, “Veri gelirine ve ek hizmetlere olan bağımlılık ve Suudi Arabistan operatörlerinin hak ettiği küresel yönün bu kararın alınmasında rol oynadı” dedi. Ebu Haymed, Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu’nun, Suudi Arabistan’daki tüm telekom abonelerine, isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan en iyi hizmetleri sunmak için tüm paydaşlarla birlikte çalıştığını ifade etti.

Karar, ‘Ulusal Dönüşüm 2020’ programı çerçevesinde alındı

Suudi Arabistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu Başkanı Dr. Abdulaziz el-Ruveys yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’da bu hafta Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektöründeki kısıtlamaların kaldırılacağını doğrulamıştı.

El-Ruveys, Suudi Arabistan’da bazı operatörlerle birkaç anlaşmanın imzalanması da dahil olmak üzere, ‘Ulusal Dönüşüm 2020’ programı çerçevesinde geniş bantlı internet alanında Komisyon tarafından yapılan çalışmaları belirterek, yüksek nüfusa sahip kentlerde vatandaşların isteklerini karşılama ve daha iyi hizmet sunabilmek için fiber optik kapsama alanını 2020 yılına kadar yüzde 80 oranında yükseltmeye çalıştıklarını belirtti.

Açıklamalar, Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu üyelerinin katıldığı New York’ta düzenlenen, BM 72. Genel Kurul toplantıları kapsamında gerçekleştirilen BM Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu toplantısının oturum aralarında yapıldı. Toplantıda, dijital bölünmeyi sınırlandırma ve bunun için izlenmesi gereken politikalar, dijital girişimcilere güçlendirme ve teşvik, dijital ekonominin geliştirilmesi, gizlilik ve sınır ötesi veri aktarımı gibi konular ele alındı.

Suudi Arabistan, BM Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nun aktif bir üyesidir. Bu alan, insani ve ekonomik kalkınmanın yaşamsal bir yapısı olan, başta haberleşme ve bilgi teknolojisi olmak üzere, çeşitli alanlarda yaptığı önemli çalışmalar nedeniyle etkili karar mercileri barındırıyor.

Suudi telekomünikasyon şirketleri yüzde 13’lük bir kâr artışı sağladı

Telekomünikasyon Bakanlığı’nın uygulamalardaki engellemeleri kaldırma kararının ardından, telekomünikasyon sektörünün daha rekabetçi ve hayati önem taşıyan yeni bir aşamaya geçti. Kararın uygulanmasıyla Suudi Arabistan’da İnternet kullanımının daha da artacağı öngörülüyor. Bu yüzden servis sağlayıcılarının internet paketlerinde teklifler sunarak, rekabet seviyesini arttırması bekleniyor. Yerel sermaye piyasasında bulunan Suudi telekomünikasyon şirketleri, bu yılın ilk yarısında belirgin bir büyüme kaydederek, 2016 yılının ilk yarısına göre yaklaşık yüzde 13’lük bir kâr artışı sağladılar.

Suudi Arabistan internet hizmetleri, ülkedeki telekomünikasyon sektöründe en büyük itici güç oldu ve yerel operatörler, bu hayati sektördeki hizmet kalitesini artırmaya odaklandılar.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi