Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Er-Rabiah: “Suudi Arabistan ve Yemen halkı arasında Husi olsalar bile anlaşmazlık yoktur!” - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Er-Rabiah: “Suudi Arabistan ve Yemen halkı arasında Husi olsalar bile anlaşmazlık yoktur!”

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Direktörü ve Kraliyet Ailesi Danışmanı Doktor Abdullah bin Abdulaziz er-Rabiah, merkez tarafından Yemen’de yapılan yardım çalışmalarının toplam tutarının, 625 milyon doları (yaklaşık 1,6 milyar Suudi riyali) aştığını açıkladı. Er-Rabiah, yardımlar kapsamında toplam 153 proje hayata geçirildiğini ve ayni yardımların da 10 liman ve havalimanı aracılığıyla Yemen’e ulaştırıldığını bildirdi.

Doktor Abdullah bin Abdulaziz er-Rabiah, Yemen halkının hâlihazırda yoksulluk ve hastalıklarla karşı karşıya olduğunu, Husilerin önlemesi nedeniyle yardımları Yemenlilere ulaştırmada zorluk yaşandığı belirtti. Husiler tarafından sergilenen tavrın, uluslararası kanunların ihlali olduğunu söyleyen er-Rabiah ayrıca, Husi militanlarının kontrolündeki limanların, kısıtlamalara maruz kaldığını ve ekiplerin yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarına izin verilmediğini kaydetti.

Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Kral Selman Merkezi Direktörü, ülkesi ve Yemen halkı arasında anlaşmazlık bulunmadığını, sorunun halka savaş açan, onları silahla tehdit eden ve Suudi – Yemen sınırını aşan militanlarla oluğunu belirtti. Er-Rabiah, “Bu krizin Yemen halkı tarafından kabul edilen şekilde sonlandırılmasını ve halkın ve iki ülke arasındaki ortak bağlarının barış ve güvenliğini sağlamak için iktidarın meşru hükümete geri getirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki tüm sorumluluk ve hedeflerini gerçekleştirdiği söyleyen er-Rabiah, bunun Yemen’in yeniden inşası için meşru hükümeti destekleyen ve halkı kurtarmaya katkıda bulunan özel bir merkez kurulması anlamına geldiğini belirtti. Suudi Arabistan’ın Yemen’de gerçekleştirdiği tüm işlerde, bazı Körfez ülkelerinin ve diğer ülkelerin de bireysel çabasının bulunduğunu kaydeden Direktör, sürekli medyaya konuşan ülkelerin, Yemen’in yeniden inşası veya halka yardım konularında katkıda bulunduğunu görmediklerini söyledi.
Uluslararası toplumun bu sorumluluğu üstlenmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Husilere baskı uygulamasının zamanının geldiğini vurguladı. Er-Rabiah ayrıca, İran’ın da şimdiye kadar Yemen halkına yapılan yardımlar hususunda herhangi bir projeye bile katıldığını duymadığına dikkat çekti.

Abdullah er-Rabiah, ayrıca Kral Selman Yardım Merkezi’nin çocukların ve kadınların bakımı için de özel bir birim kurduğunu ve Yemen’de onlar için özel programlar hazırlandığını söyledi. Merkezin, Ekim ayında Yemen’deki krizin çözümü hakkında Riyad’da, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer tarafların katılımıyla uluslararası bir konferans düzenleyeceğini duyurdu.

Yemen’e yardımlarda ABD’nin katkısına da değinen er-Rabiah, ABD Başkanı Donald Trump’ın terörizmin ortadan kaldırılması ve Yemen’in güvenliği ve istikrarı bakımından İslam Zirvesi’ndeki Riyad ziyaretinin önemine dikkat çekti.

Suudi Arabistan sınırını kapatma ve kısıtlamalar getirme iddialarını da reddederek, ülkesinin kapılarının Yemen halkına kapanmadığını ve kapanmayacağını vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin ve bağların güçlü olduğunu söyleye er-Rabiah ayrıca, kolaylıklar ve yardımların Suudi Arabistan’da onlarca yıldır istikrarını koruduğunu belirti. “Evlerine dönmek isteyenler varsa, bu onların tercihi…” şeklinde konuştu.

Er-Rabiah, Kral Selman Merkezi’nin Ürdün, Türkiye ve Lübnan’daki mülteci kamplarında yaşayanlara destek vermek için Suriye gibi diğer halklara yönelik yapılan yardımlara da katıldığını kaydetti. Merkezin hali hazırda Myanmar’daki ve Bangladeş’teki Rohingya azınlığına yardım ettiğini de belirten er-Rabiah, “Tek isteğimiz; Rohingya Müslümanlarını kurtarmak için uluslararası bir insani yardım hareketi hayata geçirilmesi” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi