Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Mülteciler, Kongo Demokratik Güçleri’ni sivilleri öldürmekle suçluyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Afrika, DÜNYA

Mülteciler, Kongo Demokratik Güçleri’ni sivilleri öldürmekle suçluyor

BM üst düzey yetkilisi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti (DRC) Güçleri’nin, isyan bölgesindeki sivilleri öldürmesi nedeniyle Kuzey Zambiya’ya mülteci akımının başladığını bildirdi.

Zambiya, DRC’de yaşanan huzursuzluktan kaçmak için 6 binden fazla mültecinin ülkeye giriş yapmasıyla yaşanabilecek olası bir insani krizden korkuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) elçisi Pirin Ilara ‘Reuters’ haber ajansına mültecilerin Kongo hükümet güçlerinden kaçtığını, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti gasp ve silolardaki erzaklara el koymanın yanı sıra cinayet, şiddet ve evlerin yakılması yoluyla halkına zulmettiğini söyledi.

Kamuina Nsapu milislerinin ayaklanmasından bu yana Kongo’nun doğusundaki Kasai bölgesinde bin kişi ölürken bir milyondan fazla sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı. Milisler ordunun Kasai’den çekilmesini istiyor.

BM gözlemcileri raporda, Elema adlı bir isyancı grubun Kongo hükümetine karşı Haut Katanga ve Tanganyika illerinde başta bıçak, yay ve oklarla hükümete karşı savaştığını, grubun sivilleri hedef almayıp korumayı amaçladığını fakat hükümet askerlerine, polislere ve devlet kurumlarına saldırdığını bildirdi.

Aralık ayında görev süresi bitmesine rağmen seçimlere gitmeyi reddeden  Joseph Kabila, ülke çapında çatışmalara sebep oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi