Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Kürdistan Arapları referanduma katılmaya hazırlanıyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, ORTADOĞU

Kürdistan Arapları referanduma katılmaya hazırlanıyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, bu sabah yapılacağı ilan edilen referanduma ilişkin basın açıklamasını yarına erteledi. Ninova Aşiretleri Resmi Sözcüsü Şeyh Mezahim el-Huveth ise Kürdistan’da yaşayan Arap Aşiretleri’nden 300 bin kişinin, Pazartesi günü yapılacak referanduma katılacağını ilan etti.

IKBY Başkanlık Ofisi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Başkan Barzani’nin, referanduma ilişkin basın açıklamasını yarın yapacağı ifade edilerek, açıklamanın nerede yapılacağının daha sonra ilan edileceğini duyurdu.

Arap Aşiretleri’i Kürdistan’a bağlanmayı talep ediyor

Ninova Aşiretleri Resmi Sözcüsü Mezahim el-Huveth, yaptığı açıklamada, “Tartışmalı bölgelerde yaşayan Arap Aşiretler, 2003 yılından bu yana bölgelerinin IKBY’ye bağlanmasını talep ediyordu. Arap Aşiret Liderleri, 2006 ve 2007 yıllarında, dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Steffan De Mistura ile bu konuda birçok görüşme gerçekleştirmişti” dedi. 2015 yılında da Mesud Barzani ile bir görüşme yaptıklarını dile getiren el-Huveyth, Barzani’ye Arap Aşiretleri’nin Kürdistan’a katılmak istediğini bildirdiklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Kerkük’te yaşayan Arap Aşiretlerinden çok sayıda şahsiyet, Kona Anket Şirketi’ne yaptığı açıklamalarda, referandumu desteklediklerini ve Peşmerge’nin yanında olduklarını bildirdi.

“Bizi koruyanların yanında duracağız”

Sedat el-Ubade Aşireti Lideri Şeyh Halef el-Ubadi, “Referandumu destekliyoruz çünkü Peşmerge, din, ırk, mezhep ayırt etmeksizin herkesi koruyor. Biz de bizi koruyanların yanında duracağız” dedi.

Beni Temim Aşireti Liderlerinden Riyad Ali, “Peşmergeler, özellikle son üç yılda, Kerkük’ü başarıyla müdafaa etti. Kerkük için birçok Peşmerge kendini feda etti” ifadelerini kullandı.

Referanduma karşı çıkan Arap Aşiretleri de var

Öte yandan, Musul ve Kerkük’te, referanduma ve bölgelerinin Kürdistan’a dahil edilmesine karşı çıkan Arap Aşiretleri de bulunuyor.

Arap, Türkmen ve Kürtlerin yanısıra, Hristiyanlar’ın da yaşadığı Kerkük, Bağdat-Erbil arasında anlaşmazlığa sebep olan bölgelerin başında geliyor.

IKBY Başkanı Barzani, Kerkük Aşiretleri ile yaptığı toplantıda, DEAŞ terör örgütü ve örgüte destek verenlere taviz vermeyeceğini fakat bölgedeki Arap Aşiretleri’ne zarar verilmesine de izin vermeyeceğini vurgulamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi