Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Bahreyn: Katar, sistematik terör saldırılarını desteklemekte - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
KÖRFEZ

Bahreyn: Katar, sistematik terör saldırılarını desteklemekte

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el Halife, Katar’ı, barışı bozmak ve rejimi desteklemek için, Bahreyn’deki polis güçlerinin ve Bahreyn halkının ölümüne sebep olan sistematik terör saldırılarını desteklemekle suçladı.

El Halife, dün akşam, BM Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada, “Ülkem; Körfez’in güvenliğini sağlama, terörle mücadele, deniz yollarını koruma ve terörizm kaynaklarının yok edilmesi adına bir merkez kurulması gibi konularda stratejik ilişkiler kurmaya heveslidir. Ulusların egemenliğini aşan, aşırılığı destekleyen ve kaosu yayan haydut devletlerin aramızda olması kabul edilemez” dedi. Uluslararası toplumu barış arayışında olmaya çağırdı.

El Halife, Bahreyn’in, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile iş birliği içinde, uluslararası hukuk tarafından garanti edilen egemen bir hakkı kullandığını söyledi. Sözlerinin devamında ise şu ifadeleri kullandı, “Bu hak ise; uzun bir sabır göstergesinin ardından, arkadaşça ilişkileri ve iyi komşuluğu ihlal eden Katar ile olan ilişkilerin kesilmesidir.” Her ülke halkını kötülüklerden korumak zorunda olunduğunun altını çizdi. Ayrıca 4 ülkenin isteklerinin kardeş Katar halkına zarar vermeyeceğini, insani durumların hesaba katılarak belli adımların atıldığını vurguladı.

Filistin taraflarının anlaşmaya varmasını ve bölünmenin sona ermesini de takdirle karşılayan el Halife, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin rolüne ve Arap bölgesinin stratejik derinliği ve bölgedeki barış ve güvenlik direği olması itibariyle Mısır’ın kilit statüsüne dikkat çekti. “Konu dini bir konu değil, Filistin bütün dinlerin toprağıdır. Bu siyasi bir meseledir ve ihtilalin sona ermesi gerekmektedir. Halk, topraklarına geri dönmeli ve hakları geri verilmelidir. İsrail, şiddetten vazgeçmedikçe ve Aksa da dahil olmak üzere kutsal alanların ihlallerini durdurmadıkça barışı hak etmiyor” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi