Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Bahreyn: Suudi Arabistan terörle mücadelede bir örnektir - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Bahreyn: Suudi Arabistan terörle mücadelede bir örnektir

Bahreyn Şura Konseyi üyesi Dr Cihad Fazıl, Suudi Arabistan’ın itidallik eksenini temsil ettiğini söyledi. Fazıl aşırıcılık ve terörle mücadelede Suudi Arabistan’ın küresel düzeyde çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Cihad Fazıl, aşırıcılık ve terörle mücadelede en önemli noktanın, terör ve tekfir gruplarının tehlikelerine açıkça meydan okumak olduğunu söyledi. “Suudi Arabistan’ın Katar ile ilişkileri kesmedeki kesin tutumunun yanı sıra, terörizmin, destekçilerinin ve finansörlerinin gerçek yüzünü ortaya çıkarmadaki net tavrı, Körfez ülkelerinin geleceğini koruma mesajındaki açık sözlülüğünü ve dürüstlüğünü ortaya koyuyor” dedi.

“Arap liderliğinin kalbi”

Fazıl, Asya kıtasındaki bilgi ilerlemesinin öncüsü ve küresel düzeyde unutulmayacak derecede insani izlere sahip olan Suudi Arabistan’ın, bugün Arap liderliğinin kalbi olduğuna değindi. Bahreyn’in çeşitli kutlamalara tanık olduğunu ifade ederek, Suudi Arabistan milli bayramının Bahreynliler için ikinci milli bayram olduğunu vurguladı.

‘BAE’den sonra Bahreyn Suudi Arabistan’ın en büyük ticaret ortağı’

Bahreyn’in, BAE’den sonra Körfez ülkelerinde Suudi Arabistan’ın ikinci en büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çeken Fazıl, bu rakamsal göstergelerin iki ülke arasında çeşitli alanlardaki karşılıklı ve güçlü ilişkinin doğasını yansıttığına işaret etti.

‘Bahreyn Destek Programı’

Cihad Fazıl, Suudi Arabistan’ın öncü olduğu ve Bahreyn’in altyapı projelerini de içeren, Bahreyn’in Körfez Destek Programı’na dikkat çekti. Programın amacının, Bahreyn halkının geçici bir süre için faydalanıp sona erecek bir program olmadığını; aksine nesiller için hizmet edecek uzun vadeli projelerin oluşturulmasına katkıda bulunmak olduğunu ekledi.

Bahreyn, konut, altyapı, elektrik, su, sağlık ve eğitim alanlarında önemli kalkınma projeleri uygulamak için Suudi Arabistan ile anlaşmalar imzaladı. Bahreyn’deki kalkınma projeleri için Suudi Arabistan’ın sağladığı kaynak 1.6 milyar dolara ulaştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi