Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Avustralya Ulusal Uzay Ajansı kuruluyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Avustralya Ulusal Uzay Ajansı kuruluyor

Avustralya, uluslararası alanda ivme kazanan küresel uzay endüstrisine katılma yolunda adımlarını hızlandıracağını açıkladı. Kendi ulusal uzay ajansını kurmayı planladığını duyurdu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, “Ajans, Avustralya’nın bilim ve yenilik yatırımının bir parçası olacak” ifadesini kullandı.

Turnbull, yaptığı basın açıklamasında, “Uzay çalışmaları geniş bir sektör olma yolunda ilerliyor. Avustralyalı firmalardan buna katılım göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkenin Eğitim Bakanı Simon Birmingham da “Avustralya’nın uzay projesi, NASA’nın Ay Konumlama Sistemi üzerine modellenmeyecek” dedi.

Birmingham, Adelaide’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avustralya’nın bilimde ve endüstriyel alanda üzerine düşen görevleri üstlendiğinden emin olmak istiyoruz” ifadesini kullandı. “Uzayla ilgili bilimsel araştırmaların sonu yok. Ancak elbette büyük ölçüde savunma, iletişim ve ulaşım alanındaki fırsatlara daha açık” diye konuştu.

Uzun vadeli stratejilerin önemi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) uzay ajansı olmayan iki üyesinden biri olan Avustralya’nın bu hamlesinin ülkenin büyüme stratejilerinin bir parçası olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili bir diğer açıklama Ülkenin Endüstri Bakan Vekili Michaelia Cash’ten geldi. Cash, “Küresel uzay endüstrisi hızla büyüyor. Avustralya’nın bu büyümenin bir parçası olması gerekiyor. Ulusal bir uzay ajansı kurulması, uzun vadeli bir stratejik planın bir parçasıdır” ifadesini kullandı. Yerli uzay endüstrisinin büyüyeceğini belirten Cash ajansın uluslararası ortaklıklar açısından da çok önemli olduğunu kaydetti.
Avustralya’nın uzay çalışmaları halihazırda uydu ve yerden destek ekipmanları üretimi üzerine yoğunlaşıyor. Avustralya hükümetinden yapılan açıklamalar küresel uzay endüstrisinden elde edilen gelirlerin yılda 420 milyar Avustralya doları (334 milyar dolar) üzerinde olduğu yönünde. Sektörün 1990’ların sonundan bu yana yılda yüzde 10 oranında büyüdüğüne dikkat çekiliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi