Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Myanmar kamuoyu Rohingya krizini nasıl 'göremiyor'? - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Myanmar kamuoyu Rohingya krizini nasıl ‘göremiyor’?

Maruz kaldıkları insani krizle birlikte 420 binden fazla Rohingyalı Müslümanın Bangladeş’e sığınması sonrası, Myanmar kamuoyunda ciddi bir tepki yükselmedi.

Yüzlerce destekçi Çii’ye destek olmak için gösteriler düzenledi

Myanmar’ın ülkedeki en büyük şehri olan Rangoon’daki fiili yönetici olan Suu Çii için, yüzlerce destekçisi bir araya geldi. Ellerinde ‘San Suu Çii’nin yanındayız’ yazılı pankartlarla Çii’ye destek oldular.

Suu Çii, orduyu kınamadığı için eleştirilmişti

Ülkeyi bir devlet danışmanı olarak yöneten Suu Çii, 420 binden fazla Rohingya Müslümanı’na karşı gerçekleştirilen ve BM tarafından “etnik temizlik” olarak tanımlanan yakma, yağma ve katliam operasyonlarıyla suçlanan bir orduyu kınamadığı için uluslararası bir eleştiriye maruz kalmıştı.

Suu Çii, şiddet olaylarından bu yana kamuoyuna yaptığı ilk açıklamadan birkaç gün önce, diplomatlara, “Müslümanların akın akın kaçmasının sebebini bilmiyorum” derken, ülkede kalanlara da övgüde bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, Suu Çii’nin bu sözleri hakkında, “Yalanlarla mağduru suçlama” ifadelerini kullanmıştı.

Bu Müslüman azınlık, çoğunluğu Budist olan Myanmar halkının birçoğu tarafından Bangladeş’ten gelmiş yasadışı göçmenler olarak görülüyor.

“Dış Mihraklar ve Propaganda var”

Rangoon’da toplanan Suu Çii destekçilerinden olan İngilizce öğretmeni Miyo Mint-Un, Alman haber ajansı’na yaptığı açıklamada, Rohingyalıların zulüm gördüğü konusundaki hikayelerin yanlış olduğuna işaret ederek, “Propaganda var. Gördüğüm kadarıyla, Rohingyaların uluslararası topluluk ve kuruluşlarla bazı bağlantıları var. Bu yüzden büyük destek ve kaynaklara sahip olabilirler” dedi.

Suu Çii geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rakhine eyaletindeki kriz hakkında “Çok fazla yanlış bilgi var” demişti.

Medya Manüplasyonu

Myanmar’daki yerel medya, Müslümanların Rakhine’den kitlesel göçünü örtbas etmek amacıyla, Rohingyaların, Budist ve Hindu sivillere saldırdığına dair haberler yapıyor.

Sosyal paylaşım sitelerindeki kişisel profillerine, ‘Suu Çii’nin yanında duruyorum” şeklinde yazan birçok kişiden biri olan Myanmarlı genç aktivist Set Mao, “Uluslararası medya, Rakhine eyaletindeki diğer etnik grupların gerçek durumunu gözardı etmemeli. Bu sadece benim görüşüm değil. Sosyal çevremdeki birçok kişi benim fikrime katılıyor” şeklinde konuştu.

İnternette Rohingyalıları savunmak adına konuşan çok az sayıdaki sivil toplum aktivisti, büyük bir tepkiyle karşılaştı.

“Bu kabus derhal bitmeli”

Myanmar’daki azınlık grupları için çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ‘Karen Kadın Hareketi’ tarafından yapılan açıklamada, şiddet olaylarını ‘kan banyosu’na benzeterek kınadı. Açıklamada, “Bu kabusların derhal durması gerekiyor. Vicdanlı herkesin harekete geçme zamanı geldi” ifadeleri kullanıldı.

Budistler ve diğer din mensupları arasındaki ilişkiler konusunda aktivist olan Tat Sui Vin, internetteki bir paylaşımında Müslümanları, özellikle de Rohingyaları ‘önyargılı’ olmakla eleştirdi.

“Din silah olarak kullanılıyor”

Daha sonra Alman haber ajansına açıklamada bulunan Vin, “Din, özellikle bu ülkede, toplumu bölmek için bir silah olarak kullanılıyor. Müslümanları gördüğümüzde bir şeyler hissediyoruz. Onlarla konuşurken gerçekten rahatsız oluyoruz. Bu da toplumun farkında olmadan acı çektiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

İngilizce olarak çıkarılan, ‘Myanmar Times’ gazetesinde yayınlanan bir makalede, “Dünya, Rakhine Eyaleti’nde çatışmanın taraflı analizi ve yanlış haberler ile kandırılıyor” ifadeleri yer aldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi