Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı'na hapis tehdidi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı’na hapis tehdidi

Katalonya özerk bölgesinin yerel lideri Carles Puigdemont, tartışmalı bağımsızlık referandumundaki rolünden dolayı, hapis cezası ile tehdit edildi.

İspanya Devlet Başsavcısı Jose Manuel Maza, İspanyol radyosuna yaptığı açıklamada, yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapmakta ısrar eden Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont hakkında, tutuklama kararı çıkarma olasılığının bulunduğunu belirtti.

Puigdemont, referandum kararını yineledi

Diğer yandan, Puigdemont, İspanya Anayasa Mahkemesi’nin açık yasağı ve Madrid’deki merkezi hükümetin güçlü muhalefetine rağmen, referandumun 1 Ekim’de planlandığı gibi yapılacağı konusundaki iddiasını yineledi.

Puigdemont, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, Katalanların çoğunluğunun, İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan özerk bölgenin bağımsızlığını ve ekonomik gücünü destekleyip desteklemeyecekleri konusunda emin olmadığını itiraf etti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, referandumun gerçekleşmemesi konusunda defalarca kez açıklama yaptı. Başbakan Rojay, hükümet ve ülkedeki yargı organlarının, referandumun yapılmasını engellemek için çeşitli önlemler aldığını belirtmişti.

Basında çıkan haberlere göre, İspanyol jandarması, Katalonya özerk yönetimine bağlı yaklaşık 30 belediyede referandumla ilgili arama yaptığı belirtildi. Jandarma, çok sayıda baskınla 14 siyasetçi ve bağımsızlık yanlısı yetkiliyi gözaltına alırken, yaklaşık 10 milyon oy pusulası ve 1,5 milyon seçim afişine de el konulduğu belirtildi.

Katalan polisi geçici olarak Madrid’teki İçişleri Bakanlığı karargahına çekildi.

Tüm bu yapılanları protesto eden on binlerce Katalan, günlerce sokaklarda gösteriler düzenledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi