Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Ebu Gayt, IKBY'deki referandum sebebiyle üzüntüsünü dile getirdi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ORTADOĞU

Ebu Gayt, IKBY’deki referandum sebebiyle üzüntüsünü dile getirdi

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, uluslararası çabalara rağmen, Irak Kürt Bölgesel Yönemiti’nde (IKBY) gerçekleştirilen Kürt bağımsızlık referandumu konusunda üzgün olduğunu dile getirdi.

Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi, yaptığı açıklamada, “Ebu Gayt, Irak devletinin temelleri çerçevesinde, ilgili tüm tarafların gerektiği ölçüde sorumluluk ve bilgelik alması ile bu eylemin neticelerinin hala kontrol edilebileceğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Afifi, Mısır’ın resmi haber ajansı Şarkul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter Ebu Gayt, bölgedeki bölünmeleri derinleştirme ve yeni çatışmaları tetiklemek için bazı tarafların krizi istismar ettiğinden endişe duyuyor. Bu, terörizmi yok etme çabalarını zayıflatmaya katkıda bulundu” dedi.

Uluslararası baskılara rağmen referandum gerçekleştirildi

Kuzey Irak’taki Kürtler, Bağdat hükümetinin baskılarını, Türkiye ile İran’ın tehditlerini ve bölgedeki çatışmaların daha fazla ateşlenebileceğini gösteren uluslararası uyarıları göz ardı ederek, dün referandumda çok sayıda oy kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi