Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Erdoğan: IKBY’e karşı askeri operasyon dahil her seçenek masada - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
DÜNYA, Türkiye

Erdoğan: IKBY’e karşı askeri operasyon dahil her seçenek masada

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği referanduma ilişkin Türkiye adına son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, tüm askeri ve ekonomik seçeneklerin masada olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Kuzey Irak’taki sınır boyunca kamyon ve petrolün geçişini durdurmaya karar vermesi halinde Iraklı Kürtlerin yiyecek dahi bulamayacakları uyarısında bulundu.

Erdoğan, televizyonda gerçekleştirdiği konuşmasında “Yaptırımları uygulamaya başladığımızda sorun yaşayacaklar” dedi, “Petrol akışını durdurduğumuzda iş bitecek. Tüm gelirleri kaybolacak” ifadesini kullandı.

IKBY Lideri Mesud Barzani’yi ihanetle suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz son ana kadar Barzani’nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız. Alınan bu karar açıkçası ülkemize de ihanettir” dedi.

Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, Irak güvenlik güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak sınırına yakın bir noktada gerçekleştirdiği tatbikatlarda Türk ordusuna katıldığı bir döneme denk geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Kuzey Irak’ta düzenlenen referanduma ilişkin yaptığı açıklamada Irak’la ortak bir operasyon da dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

İbadi’den referandum çıkışı

Referanduma yönelik tepkiler artarken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne sert bir çıkış da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’den geldi. İbadi, Bağdat’taki merkezi hükümetin anayasaya aykırı davranan IKBY ile görüşmeler yapmayacağını açıkladı. “Referandum sonuçlarını tartışmaya açmayacak ve tanımayacağız” ifadesini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi