Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Türkiye'nin engelleyeceği açıklaması sonrası petrol fiyatları arttı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
EKONOMİ, Enerji, Türkiye

Türkiye’nin engelleyeceği açıklaması sonrası petrol fiyatları arttı

Türkiye’nin Kuzey Irak’tan petrol ihracatını engelleyeceğini açıklamasının ardından 26 ayın zirvesine çıkan brent ham petrol fiyatları toparlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlık referandumunun yapılması nedeniyle Kuzey Irak’a petrol ihraç hattını kapatma tehdidinde bulunmuştu.

Boru hattı, günde 500 bin ila 600 bin varil arasında ham petrolü Ceyhan limanına pompalıyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) de üretimde 1.8 milyon varil kesintiye gittiği bir ortamda bu kesintiler piyasada endişelere neden oldu.

Irak hükümeti, 72 saat içinde açıklanması beklenen referandum sonuçlarına ilişkin olarak IKBY ile görüşmeler yapmayacağını açıkladı.

Kasım ayı sevkiyatı için güncel brent ham petrol, dün yüzde 3,8 oranında artışla kapandıktan sonra saat 06.21’de 59.03 dolara yükseldi.

Brent petrol, 10 Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 59.49 dolara ulaştı.

Kasım ayı sevkiyatı için ABD ham petrolü, beş ayın en yüksek seviyesi 52.43 dolara ulaşarak 10 cent düşüşle 52.12 dolara düştü.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi