Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Navaz Şerif yolsuzluk iddiasıyla hâkim karşısında - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Asya, DÜNYA

Navaz Şerif yolsuzluk iddiasıyla hâkim karşısında

Pakistan’ın eski Başbakanı Navaz Şerif bugün hâkim karşısına çıktı. Uzun süredir yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalan Şerif’e yöneltilen suçlamaların 2018 yılı ortasında düzenlenecek seçimlerde partisini zor durumda bırakabileceği ifade ediliyor..

Dava sürüyor..

İslamabad’da üçüncü defa mahkemeye çıkan Şerif’e yönelik suçlamalar ise henüz soruşturma aşamasında. Mahkemenin kararını 2 Ekim’de vermesi bekleniyor.

Yüksek Mahkeme tarafından atanan bir komite, Şerif’in servetinin nasıl elde ettiğine dair araştırmasını sürdürüyor. Yapılan açıklamalar, Navaz Şerif’in mal varlığının yasal olarak gösterdiğinden çok daha fazla olduğu yönünde..

Suçlamayla ilgili sorulara cevap vermeyen Şerif ilerleyen süreçte basın açıklaması yapacağını bildirdi. Navaz Şerif, yolsuzluk iddialarını “siyasi amaçlı” olarak nitelendirmekle yetindi.

Pakistan siyasetinde yeni dönem

Navaz Şerif’e yönelik yürütülen soruşturma, Pakistan siyasetinde de geniş bir biçimde yankılandı. Özellikle Pakistan Adalet Hareketi’nden (PTI) yapılan yorumlar, Şerif’in yargılanabilmesinin ülkede yeni bir döneme işaret ettiği yönündeydi. Parti üyelerindeki genel kanı zengin ve varlıklı kimselerin yargılanması ülke siyaseti için olumlu bir gelişme. Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han, yüksek mahkeme tarafından yolsuzlukla suçlanan Şerif’in erken seçim istediğini, ancak mahkemenin bunu kabul edeceğini düşünmediğini söyledi.

Siyasi yorumcular, Navaz Şerif’in ülkesine dönmesinin, partisinin bölünme korkusu ile ilişkili olduğu görüşünde. Şerif’in ve ailesinin yargılanmasının 6 ay sürebileceğini ifade ediliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 14 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi