Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

'Bitcoin balonu her an patlayabilir' - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
EKONOMİ, Finans

‘Bitcoin balonu her an patlayabilir’

Tarihteki en büyük sanal para olarak kabul edilen Bitcoin hakkında açıklama yapan uzmanlar, tanık oldukları büyüme hızına rağmen, ‘Bitcoin balonunun her an patlayabileceğine’ işaret ederek, buna güvenilmemesi uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan Para Ajansı da (SAMA), sanal para birimi Bitcoin’e karşı uyarıda bulundu.

Milyarder yatırımcı Mike Novogratz, Nisan ayında New York’taki Harvard Business School’da bir forumda yaptığı konuşmada, “Bu bir balon ve hayatımızda gördüğümüz en büyük balon olacak” demişti.

Haklarını arayacak hiçbir kurum yok

Suudi Bankacı Fadıl el-Buayneyn, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin ‘macera ve risk’ içerdiğini ve bunları kullananların haklarını koruyacak bir kurum olmadığını söyledi.

Bitcoin’in değerinin hızlı bir şekilde yükselmesinin, büyük yatırımcıların kendisinden çıkma arzusunun bir göstergesi olabileceğine değinen el-Buayneyn, “Birgün bu para birimleri için gerçek bir kriz göreceğiz” dedi.

Bitcoin, fiziksel olarak var olmayan, sadece çevrimiçi ticaret yapılabilen, tamamen elektronik bir para birimi. Bir emtia olarak basılmaz ya da normal ekonomik piyasalarda işlem görmez. İnternet üzerinden alınır ve satılır.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi