Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen'in istikrarı konusundaki kararlı tutumunu yineledi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, Yemen’in istikrarı konusundaki kararlı tutumunu yineledi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Yemen halkının İran destekli mezhep davası güden Husilere karşı ayaklanmasının ülkeye katkıda bulunacağına dair umut dile getirildi.

Toplantıda, Yemen’in istikrarı ve Arap mecrasına dönüşünün yanı sıra, Arap ve uluslararası ülkelerin güvenlik, kimlik, birlik ve sosyal dokunun korunması için Suudi Arabistan’ın takındığı kararlı tutum yinelendi.

Kurul, Yemen’in başkenti Sana’da yaşanan son gelişmelere de değinerek Suudi Arabistan liderliğinde hareket eden Arap Koalisyonu’nun ülkedeki meşru hükümete destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Kral Selman, uluslar arası arenanın liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi

Kral Selman, toplantının başında, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığı görüşme, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile imzaladıkları anlaşma, Hong Kong lideri Carrie Lam ve ABD Enerji Bakanı Rick Perry ile yaptığı görüşmelere ilişkin Kurul’a bilgi verdi.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad el-Avad da İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen ‘Yemen Krizi Uluslararası Toplantısı’da Yemen’de çözüm yolları ve insani yardım malzemelerinin ülkeye ulaştırılması konularının ele alındığını söyledi. Toplantının ardından yayınlanan ortak bildiriden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Avad, ayrıca Husiler tarafından Suudi Arabistan’a balistik füze atılmasının bölgesel güvenlik için bir tehdit olduğunu vurgulayarak bu saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

“ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından endişeliyiz”

Kurul’un gündemindeki bir diğer konu başlığı da ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve İsrail’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararıydı. Kurul, bu karardan dolayı Suudi Arabistan’ın derin endişe duyduğunu duyurdu.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın meşru haklarını elde etmek ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını isteyen Filistin halkının sağlam duruşuna destek verdiğini ve yanında durduğunu yineledi.

ABD’nin Kudüs adımının bölgedeki Filistin halkının tarihi haklarını teyit eden nihai statü müzakerelerinin ve uluslararası kararların bir ihlali olarak görüldüğüne vurgu yapıldı.

Herkesin barış sürecinin ilerlemesi için ABD’nin desteğinin beklendiği bir dönemde alınacak böylesine bir kararın Washington’un tarafsız konumunda esaslı bir değişiklik olduğu anlamına geleceği ifade edildi.

Kurul’da ayrıca Pakistan’ın kuzeybatısında yer alan Peşaver’deki Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen terör saldırısı da kınandı. Pakistan hükümetine, halkına ve ölenlerin ailelerine taziye dileklerinde bulunuldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi