Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Trump’ın Kudüs kararına tepki artıyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
DÜNYA

Trump’ın Kudüs kararına tepki artıyor

Uluslararası alandan yapılan tüm uyarılara rağmen Trump, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından geri adım atmıyor. ABD Başkanı, kararını dün Filistin lideri Abbas ve Ürdün Kralı Sani’ye iletti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Trump’ın bu niyetinin gerçekleşmesi halinde barış görüşmelerinin biteceğini söyleyerek Suudi Arabistan’ın Filistin’in tarihi haklarını desteklediğini vurguladı.

Kral Selman bin Abdülaziz bu açıklamaları dün Trumpla yaptığı telefon görüşmesinde yaptı. Kral “tehlikeli” olarak nitelendirdiği bu adımın Kudüs’ün konumundan dolayı dünya üzerinde yaşayan tüm Müslümanları kışkırtacağı uyarısında bulundu. Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlatan Kral Selman, bu adımın atılması halinde ikili ilişkilerin de etkileneceğini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada da söz konusu Kudüs kararının barış görüşmelerini ihlal edeceği ve bölgede Kudüs’ün Filistin için köklü tarihini kabul eden uluslararası kararlara da aykırı olacağı vurgulandı.

Bir diğer açıklama da Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Halid bin Selman’dan geldi. Selman, Filistin konusunda nihai bir çözüme ulaşmadan önce ABD’nin Kudüs konusunda böyle bir adım atmasının barış sürecine zarar vereceğini ve bölgedeki gerilimi daha da artıracağını duyurdu.

Selman “Bu kararın yansımaları çok tehlikeli olacak. İsrail- Filistin çatışmasını daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Aynı zamanda barış görüşmelerinin de askıya alınmasına sebep olacaktır” ifadesini kullandı.

Prens açıklamalarında Suudi Arabistan’ın Kudüs konusunda tutumunun sabit olduğunu söyleyerek Doğu Kudüs’ün başkent olduğu Filistin devletinin kurulması hakkını desteklediklerini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad bin Salih el- Avad da yaptığı açıklamada Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması niyetinin tehlikelerine dikkat çekti. Bakan, bu kararın ABD’nin Filistin sorununu adil bir çözüme ulaştırma umudunu boşa çıkaracağını belirtti.

Ürdün ve Filistin tepkili

Ürdün Kralı Sani, yaptığı açıklamada başkentin Doğu Kudüs olacağı Filistin devleti dışında alınacak herhangi bir kararın tehlikelerine dikkat çekti. Prens, bölgede ve dünyada barış ve istikrarın gerçekleşmesi için Kudüs’ün bir anahtar olduğunu vurguladı. Kararın bölgede gerilimi artıracağı konusunda uyardı.

Konuyla ilgili olarak Filistin adına açıklama Hükümet Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne’den geldi. Rudeyne, Mahmud Abbas’ın kararla ilgili uyarılarını Trump’a ilettiğini söyledi. Trump ile Abbas arasında gerçekleşen gerilimli telefon görüşmesine işaret eden Sözcü, Abbas’ın Doğu Kudüs’ün başkent olmadığı bir Filistin devletinin düşünülemez olduğunu aktardığını söyledi.

Filistin Hükümeti Resmi Sözcüsü, Trump’ın aldığı bu kararın uygulanmasını engellemek için Mahmud Abbas’ın diğer ülkelerin liderleriyle görüşeceğini duyurdu.

Gerilim dolu bekleyiş sürüyor

Trump- Abbas görüşmesinde ABD Büyükelçiliği’nin taşınması konusunda zaman belirtilip belirtilmediği bilinmiyor. Ancak görüşme, bölgede denklemi değiştirecek bir konuşmanın beklendiği günden bir gün önce yapıldı. Ayrıca beklenmedik bu telefon görüşmesi ABD’ye yerel ve uluslararası uyarıların yapıldığı bir zaman diliminde gerçekleşti.

Filistinliler bugün Trump’ın yapacağı açıklamayı bekliyor. Zira Trump’ın bu konudaki nihai kararına göre konum belirleyecekler.

Bu bağlamda Şarku’l Avsat’ın ulaştığı Filistinli kaynaklar, Abbas’ın Trump’ın olası Kudüs kararına karşı ortak bir tavır alabilmek için acilen Arap Birliği’nin toplanmasına çağrıda bulunduğunu aktardı. Kaynaklar, toplantıda barış görüşmelerinin bitirilmesi ve ABD arabuluculuğuna son verilmesinin de karara bağlanmasının isteneceğini belirtti.

Ancak Filistin’in hamleleri bu kadarla sınırlı değil. Abbas yönetimi olası diğer senaryoları da değerlendiriyor. Bunlar arasında barış süreciyle ilgili tüm anlaşma ve sözleşmelerin yok sayılması da var. Bu bağlamda Filistin örgütleri dün yaptıkları açıklamalarda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı herkesi harekete geçmeye çağırdı. Yapılan açıklamada Filistin halkının Uluslararası Adalet Divanı başta olmak üzere tüm uluslararası kurumlara başvurmasının hakları arasında olduğu vurgulandı. Kudüs’le ilgili alınacak bu kararın daha önce alınmış uluslararası kararlara aykırı olduğu bir kez daha ifade edildi. Tüm kurum ve kuruluşların ellerindeki tüm araçları kullanarak konuyu gündeme taşımaları istendi.

Filistindeki milliyetçi ve İslami örgütler, perşembe ve cuma gününü “öfke günü” ilan etti. Filisitin hükümetinin de desteklediği “öfke günü”nde halkın ABD konsoloslukları önünde toplanacakları duyuruldu.

Uluslar arası alandan ABD’ye tepki artıyor

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından da uyarıldı. Macron bu kararın bölgede sorunları artıracağını ifade etti. Yine Avrupa Birliği’nin Dış Siyaset Sorumlusu Federica Mogherini de ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a “İsrail ve Filistin için ayrı ayrı devlet kurma çabalarını baltalayan herhangi bir davranıştan kaçınılmalı” uyarısında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise İsrai’lle diplomatik ilişkileri kesme yönünde uyarı yaptı. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasının Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı’yla yaptığı telefon görüşmesinde Kudüs konusunda İsrail- Filistin görüşmelerinin başlaması gerektiğini ifade etti.

Batı ve Arap ülkelerinin önemli bir kısmı da benzer açıklamalarda bulunarak ABD’nin girişiminin tehlikesine işaret etti. Almanya, Irak, BAE ve Mısır’dan yapılan açıklamalarda Trump eleştirildi.

ABD’nin bu kararına gösterilen uluslararası tepkilerin yoğunluğu Ramallah yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı.

ABD ise gelen tepkilerin ardından tüm büyükelçilik ve konsolosluk binalarında olası şiddet eylemlerine karşı güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. İsrail de muhtemel kararın açıklamasının ardından oluşacak eylemleri engellemek amacıyla bir dizi toplantı gerçekleştirdi. İsrail istihbarat yetkilileri gerek örgütsel gerekse bireysel bazda eylemler beklediklerini duyurdu. Özellikle 14 Aralık’ta 30. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Hamas’ın kamuoyundaki desteğini artırmak için büyük bir eylem düzenleyebileceği kaydedildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi