Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması 22 yıllık bir yasaya dayanıyor - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika, DÜNYA

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması 22 yıllık bir yasaya dayanıyor

Trump’ın ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma açıklamasına başta Filistin’den olmak üzere tüm uluslararası arenadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Özler Trump’ın, bugün saat 18.00’de Beyaz Saray’da yapacağı açıklamaya çevrildi. Trump’ın açıklamada İsrail Dışişleri Bakanlığı’na ABD Büyükelçiliği için Kudüs’te ikamet yeri arama çağrısı yapması bekleniyor.

ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını öngören kanun 22 yıl önce çıkarılmıştı. Ancak o tarihten bu yana görev alan ABD liderleri tarafından kanunun yürürlüğe girmesi her altı ayda bir erteleniyordu. Yapılan yorumlar Trump’ın büyükelçiliği taşıma kararından sonra bile prosedürlerin yıllar süreceği yönünde.

ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma süreci

İsrail Parlamentosu Knesset, 30 Temmuz 1980 tarihinde Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını öngören anayasa maddesini onayladı. Ardından Tel Aviv yönetimi Kudüs’ün artık İsrail anayasasına göre başkent olduğu tezini savunmaya başladı ve kentin tamamen birleştirildiğini duyurdu.

İsrail tarafından çıkarılan kanun, Kudüs’te 1967 yılından beri devam eden günlük yaşamda herhangi bir değişikliğe sebep olmazken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) tepkisini çekti. BMGK, kararı protesto ederek tüm ülkelere büyükelçiliklerini Tel Aviv ya da başka bir şehre taşıma çağrısı yaptı.

Knesset Üyesi Gioula Cohen, 1980 yılında Kudüs’ün resmen İsrail’in başkenti olduğunu ilan eden yeni yasa tasarısını Knesset’e sundu. Yasaya göre, Kudüs’ün sınırlarının değiştirilmesi yasaklanarak 1967 sınırı esas kabul edildi. Ancak, yapılan değişiklikten sonra tasarının aldığı son hâl Cohen’in sunduğundan tamamen farklıydı. Zira tasarıya göre, Kudüs’te 1967’den beri süren gündelik yaşama müdahale edilmemesi, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması fikrinin sadece anayasal bir ilke olarak kabul edilmesi talep ediliyordu.

BMGK, 20 Ağustos 1980 tarihinde çıkardığı 478 sayılı kararla İsrail tarafından çıkarılan yeni yasanın uygulanmasının uluslararası kanunlara aykırı olduğunu duyurdu. Kudüs’ün başkent ilan edilmesini öngören kanunun uluslararası alanda hükümsüz olduğunu ilan eden BMGK, İsrail hükümetine söz konusu kanunu kaldırma çağrısı yaptı. BMGK ayrıca bütün ülkelerden büyükelçiliklerini Kudüs’ten Tel Aviv ya da diğer şehirlere taşımalarını talep etti.

BMGK tarafından alınan kararın ardından bütün ülkeler büyükelçiliklerini Kudüs’ten taşıdı. Kosta Rika ve El Salvador, 1984 yılında büyükelçiliklerini yeniden Kudüs’e taşırken iki ülke 2006 yılında elçiliklerini bir kez daha Tel Aviv’de açtı.

ABD Kongresi, 23 Ekim 1995 tarihinde, Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olarak kabul edilmesine dair bir yasa çıkarılması yönünde karar aldı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi için ABD Başkanı’nın 6 ay içinde onayı gerekiyordu. ABD Başkanları, Ekim 1995’ten sonra her 6 ay sonunda yasayı onaylama süresini uzattı.

ABD Kongresi’nin 1995 yılında çıkardığı karara göre ABD’nin en geç 31 Ekim 1999 tarihine kadar büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması gerekiyordu.

Aradan geçen 22 yıllık sürede, hiçbir ABD Başkanı, İsrail’deki ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımazken, 8 Kasım 2016 tarihinde ABD Başkanı olarak seçilen Donald Trump, ilk günden konuyu gündeme taşıdı. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına karar verdiğini, ve yasayı onaylayacağını duyurdu.

Trump’ın kararıyla ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi