Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Husiler, Sana'da kadın göstericilere ateş açtı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ARAP DÜNYASI

Husiler, Sana’da kadın göstericilere ateş açtı

Husi milisler, Sana’da Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in fotoğraflarını taşıyan kadın göstericilerin üzerine ateş açtı. Göstericilere saldıran Husiler, Salih’in fotoğraflarını parçaladı.

Kadın göstericiler, eski Yemen Cumhurbaşkanı’nın cesedinin bulunduğu askeri hastaneden, cenazenin kendilerine verilmesi talebiyle yürüyüşe geçti. Salih’in cesedinin ne olacağı hakkında pek çok soru gündeme getirilirken, Yemen basını, Salih’in cenazesinin, başkent Sana’daki şehitliğe gizlice gömüldüğünü bildirdi.

Almashhad-alyemeni isimli internet sitesinde yer alan ve bir kaynaktan aktarılan haberde, defin işleminin çok gizli bir şekilde yapıldığı, cenaze törenine katılanların cep telefonlarına el konulduğu ve milislerin Salih’in akrabalarının çok az bir kısmının cenazeye katılmalarına izin verdiğini belirtildi.

Bu tür bilgilerin güvenilir kaynaklardan aktarıldığının teyit edilmesinin mümkün olmadığı halde internet sitesi, bir Genel Halk Kongresi üyesinin Salih’in cenazesinin, gece defnedildiğini ve ailesinden sadece 5 kişinin cenazede bulunduğunu söylediğini aktardı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) daha önce aktardığı bilgilere göre, Husi milisler, Salih’in cesedini iadesine ilişkin, ‘Doğrudan memleketine nakledilmesi ve resmi bir cenaze töreni yapılmaması’ şartları getirmişti.

Pazartesi günü öldürülen Ali Abdullah Salih’in ölümüyle ilgili ayrıntılarda çelişkili haberler vardı. Yemen medyasında çıkan haberlere göre, Genel Halk Kongresi Partisi liderleri, Salih’in bir kaç arkadaşıyla birlikte Sana’nın güneyindeki Sanhan’a giderken öldürüldüğünü söyledi. Oğlu Ahmed ise, pazar günü öğleden sonra, Husi milisleriyle girdiği çatışmalar sırasında evinde öldürüldüğünü belirtmişti.

New York’ta açıklama yapan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Sana’daki durumun kötüleştiğini ve Yemenliler üzerinde yıkıcı etkilere neden olan durumun sonuçları konusunda uyarıda bulundu. Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinin zaten karmaşık bir siyasi ortamın bulunduğu Yemen’de ortamın daha da karmaşık bir hal alacağını söyleyen Dujarric, Yemenilere, barışın müzakere yoluyla çözüm getirebileceğini vurgulayarak, uzlaşı çağrısında bulundu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi