Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği'nden Kudüs için olağanüstü toplantı kararı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
ARAP DÜNYASI

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nden Kudüs için olağanüstü toplantı kararı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) ve Arap Birliği, ABD’nin İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme adımına cevap vermek üzere, olağanüstü toplantı düzenleyecek.

Arap Birliği, Filistin ve Ürdün’ün çağrısı ile Cumartesi günü, Dışişleri Bakanları seviyesinde olağanüstü toplanacak.

Filistin Temsilciliği tarafından yayınlanan olağanüstü toplantı davet metninde, “Arap Birliği toplantısında, ABD’nin Kudüs’ün yasal ve tarihi statüsüne zarar verecek adımına karşı, Arap ülkeleri tarafından alınacak önlemler konuşulacak” ifadeleri kullanıldı.

Çağrı metninde, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kudüs’e ilişkin kararı ile ilgili diğer uluslararası kararlar ve Cenevre bildirgesine aykırı olduğu kaydedildi.

Kahire’de bulunan Arap Birliği yetkilisi verdiği bilgiye göre, Arap Birliği’nin Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilecek olağanüstü toplantısı, önümüzdeki Cumartesi günü yapılacak.

Öte yandan, Reuters’ın verdiği bilgiye göre, İTT, konuya ilişkin olarak, yarın, İstanbul’da olağanüstü toplanacak.

Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü İbrahim Kalın, konuya dair yaptığı açıklamada, “Olağanüstü toplantının amacı İslam ülkelerinin, ABD tarafından Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak kabul etme yönünde atılan adıma koordineli bir karşılık vermektir” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi