Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

Alman istihbaratı yeni terör saldırıları konusunda uyardı - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Avrupa, DÜNYA

Alman istihbaratı yeni terör saldırıları konusunda uyardı

Almanya Federal anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maassen, ülkede geçen yıla oranla bu yıl daha fazla terör saldırısı yaşanma riski olduğunu duyurdu. Maassen, Berlin’deki Alman Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada potansiyel teröristlerin sayısının şu anda 1.900 olduğu tahmininde bulundu. “Bu, her an bir saldırı olabileceğine işaret ediyor” ifadesini kullandı.

Maassen sözlerine şöyle devam etti; “Yetkili makamlar radikal grupları izlese bile bu mutlak güvenliği garanti etmeyecek. Almanya’da güvenlik makamları tarafından bilinen yönde saldırılar gerçekleşebilir. Bunları listeledik ve izledik. Ancak yürürlükte olan yasal durum ve mevcut kaynaklar nedeniyle onları kontrol altında tutamadık.”

Paris’te ve Brüksel’de düzenlenen terör saldırılarını hatırlatan Maasen “Bunun Almanya’da yaşanmasını önlemek için her şeyi yapacağız” dedi. “Almanya’da böyle bir olasılığa karşı hazırlıklı olmalıyız” ifadesini kullandı.

Tunuslu Anis al-Amri, 19 Aralık 2016’da Berlin’deki bir Noel pazarında kullandığı kamyonu halkın üzerine sürmüş, 12 kişinin ölümüne ve 70’den fazla kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) bildirdiğine göre, Dresden’deki Devlet Güvenlik Servisi, Anis al-Amri’yi yurtdışında bir terör örgütüne ait olmakla suçladı. Çarşamba günü mahkeme, sanıkları 1 yıl ve 10 ay cezaya mahkûm etti. Cezanın ertelenmesi kararı verdi. Mahkeme kararında, 25 yaşındaki sanığın bilinen başka bir suça karışmadığını duyurdu. 2014 yılında sanıkların el-Kaide’ye bağlı Heyet-i Tahrir’uş Şam’a (HTŞ) katıldığını ve askeri eğitim gördüğünü belirten mahkeme sanığın kendisine verilecek görevleri yerine getirmek için hazır olduğunu kaydetti. Mahkeme, sanığın yetkililere teslim olduğunu, itirafta bulunduğunu ve sabıka kaydı bulunmadığını dikkate aldığını belirtti.

Devam eden bir diğer soruşturma da Nasir Eyh ile ilgiliydi. Eyh, 15 Şubat’tan bu yana süren soruşturma sürecinde cezaevinde tutuluyor. Avukatı, yaptığı açıklamada Eyh’in kendi isteğiyle polise teslim olduğuna dikkat çekti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi