Ortadoğu haber | Eş-Şark El-Avsat

ABD, İsrail’den Kudüs kararı hakkında yumuşak açıklamalarda bulunmasını istedi - ŞARKUL AVSAT
English edition of Asharq Al-Awsat - the world’s premier pan-Arab daily. News, Politics, Middle-East, Saudi Arabia, Oponion, and Lots more...
Amerika

ABD, İsrail’den Kudüs kararı hakkında yumuşak açıklamalarda bulunmasını istedi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına ilişkin İsrail’den daha yumuşak açıklamalarda bulunmasını istedi. Bakanlık, bu talebine gerekçe olarak bölgedeki ABD’li yetkililerin ve vatandaşların tehlike altına girme riski bulunduğunu gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından İsrailli yetkililere iletilmek üzere Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’ne gönderilen 6 Aralık tarihli belgede şu ifadelere yer verildi:

“Gelişmelerden memnun olduğunuzu bilsek de resmi açıklamalarda bulunmak için beklemenizi rica ediyoruz. Bu gelişme karşısında Ortadoğu’da ciddi bir direniş olacağını tahmin ediyoruz. Durumun ABD makamları ve vatandaşlarına nasıl bir etkisi olacağı üzerinde halen tartışmalarımız sürüyor.”

Yine aynı tarihli bir diğer belgede de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın uluslararası alandaki gelişmeleri takip etmek için bir ekip oluşturduğu bilgisi yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, her iki belge hakkında da yorum yapmadı.

ABD Başkanı Trump, dün Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gördüğünü açıklamıştı. Bu açıklama bölgedeki barış çabalarını tehdit etmenin yanı sıra ABD’nin müttefiklerini ve muhaliflerini öfkelendirmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube

ÖNCEK_ HABERSONRAKİ HABER

Haberlere abone

Asharq Al-Awsat Haber
Email adresi